20.9 C

Μπασκόνια – Ολυμπιακός 82-66: Τώρα ελπίζει στις μεταγραφές…

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Βιτόρια, καθώς γνώρισε την ήττα από την Μπασκόνια (82-66) και υποχώρησε στο 1-3 στη φετινή Euroleague.

Ο αγώνας για τους Ερυθρόλευκους δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς η Μπασκόνια προηγήθηκε με 7-2, αλλά στη συνέχεια, η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα σκλήρυνε την άμυνά της και μπόρεσε να πάρει τα ηνία του αγώνα (12-13).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και το κατάφερε, αλλά το πρόβλημα που τον ταλανίζει το τελευταίο διάστημα ήταν και πάλι εκεί, καθώς η Μπασκόνια ήταν κυρίαρχος στους.. αιθέρες (49-26) και αυτό την βοήθησε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +2 (23-21).

Οι Βάσκοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους και συνέχισαν να είναι αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Τόρνικε Σενγκέλια (25 π) ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει το αντίδοτο στον Γεωργιανό φόργουορντ.

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ έδειξε για πρώτη φορά καλά στοιχεία στην επίθεση, αλλά η Μπασκόνια ήταν αυτή που… χαμογέλασε στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (41-36) με buzzer beater τρίποντο του Σενγκέλια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ερυθρόλευκοι θέλησαν να αντιδράσουν στην πίεση της Μπασκόνια, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να είναι εκείνοι που έθεταν τον τόνο στην αναμέτρηση. Η διαφορά ανέβηκε και στο +11 (54-43), αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στους 9 πόντους (58-49) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους (65-59), αλλά βρήκε το κουράγιο και τη δύναμη να μειώσει στους 8 πόντους (69-61), αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν για μία ακόμη φορά γκάζι και ξέφυγαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (77-64).

Η εμφάνιση του Μπράντον Πολ (15 π, 5/9 τριπ), η οποία ήταν η καλύτερη του με την Ερυθρόλευκη φανέλα δεν ήταν αρκετή, όπως ούτε αυτή του Βασίλη Σπανούλη (10 π), για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, ο οποίος εν τέλει γνώρισε την τρίτη φετινή του ήττα στη διοργάνωση της Euroleague, με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66