24.6 C

Μπασκόνια – Ολυμπιακός 91-66: Στου Κουφού την πόρτα…

Ο Κώστας Κουφός έκανε θετικό ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό, αλλά οι Ερυθρόλευκοι μετά το πρώτο καλό δεκάλεπτο «παραδόθηκαν» και έγιναν εύκολη λεία για την Μπασκόνια

Ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα στη Βιτόρια, χάνοντας από την Μπασκόνια με 91-66 στη «Fernando Buesa Arena», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι Βάσκοι έφτασαν τις πέντε διαδοχικές νίκες στη διοργάνωση (14-13) και οι Πειραιώτες τις επτά συνεχόμενες ήττες (11-16).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησαν εμφάνιση-«καρμπόν» για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως και στην έδρα της Αναντολού Εφές (18/2, 76-53), ήταν πολύ καλοί και προηγήθηκαν με 15-21, αλλά από τη δεύτερη περίοδο και μετά «παρέδωσαν πνεύμα» και έπεσαν αμαχητί, κάνοντας πολλά λάθη (και στις δύο πλευρές του παρκέ) και χάνοντας πολλά σουτ από την περιφέρεια. Η Μπασκόνια με επιμέρους σκορ 28-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 43-32 έπειτα από 20 λεπτά αγώνα και από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες δεν είχαν το κουράγιο να γυρίσουν την κατάσταση και να αντιδράσουν.

Ο Κώστας Κουφός ήταν θετικός στα 11:35 λεπτά που αγωνίστηκε, σκοράροντας 5 πόντους. Με 4/27 τρίποντα, όμως, ήταν αδύνατον για τον Ολυμπιακό να διεκδικήσει τη νίκη μέσα στη Βιτόρια. Ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ ξεχώρισε και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 15 πόντους και 5/7 σουτ.

Για την Μπασκόνια, ο Γκιεντράιτις έκανε μεγάλη ζημιά στο πρώτο ημίχρονο, όταν και σκόραρε τους 16 από τους 18 πόντους που είχε συνολικά, ενώ οι Βιλντόσα και Χένρι μέτρησαν από 8 ασίστ έκαστος, τροφοδοτώντας με μαεστρία τους συμπαίκτες τους.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Μπασκόνια-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε στο βασικό σχήμα τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοφ, Ζαν-Σαρλ και Κουφό. Ο Έλληνας σέντερ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, παίζοντας, μάλιστα, ως βασικός! Από την πλευρά του, ο Ντούσκo Ιβάνοβιτς χρησιμοποίησε τους Βιλντόσα, Σεντεκέρσκις, Γκιεντράιτις, Πολονάρα και Φαλ στην πρώτη πεντάδα.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 2-0 και 4-2 χάρη σε κάρφωμα του Σεντεκέρσκις μετά το λάθος του Σλούκα, αλλά ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 7-0 και προηγήθηκε με 4-9 χάρη στο δίδυμο Σλούκα-Κουφού! Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε τέσσερις ασίστ, προσφέροντας, στην ομάδα και τους συμπαίκτες του, τους πρώτους 9 πόντους πόντους του Ολυμπιακού. Με ένα φλότερ και ένα τέλεια εκτελεσμένο πικ εντ ρολ, στο οποίο κέρδισε και φάουλ από τον πανύψηλο Φαλ, ο Κουφός «έγραψε» το 4-7 στο 3′, ενώ ο Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό έκανε το 4-9 μετά τη νέα ασίστ του Έλληνα γκαρντ.

Ο Κουφός συμπλήρωσε 2 φάουλ, 06:48 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, καθώς ήταν δύσκολο το μαρκάρισμα του Φαλ, ο οποίος έχει ύψος 2,23 μέτρα! Ο Σλούκας έβαλε και το πρώτο του δίποντο για το 6-11, έχοντας 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ο Ζαν-Σαρλ ήταν «ζεστός» από την περιφέρεια και ο Ολυμπιακός «έχτισε» μία καλή διαφορά, με τον Γάλλο φόργουορντ να έχει 2/2 τρίποντα, κάνοντας το 7-14 και το 13-19. Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της στο 8′, για το 13-21, με το λέι-απ του Έλις, μετά την εκπληκτική πάσα του Ζαν-Σαρλ.

Η Μπασκόνια μείωσε με τον Γκιεντράιτις σε 15-21 στο 9′, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Ο Νικολαΐδης πήρε για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής στη φετινή Ευρωλίγκα, παίζοντας στο τελευταίο δίλεπτο (02:12), έχοντας 0/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο. Παράλληλα, ο Βεζένκοφ είχε 5 ριμπάουντ σε 10 λεπτά αγώνα. Ο Ολυμπιακός, μέχρι το 13-21, είχε 7/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα (και 1/1 βολή), αλλά ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 7/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ (5 αμυντικά, 3 επιθετικά), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Από την πλευρά της, η Μπασκόνια είχε 6/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ (6 αμυντικά, 2 επιθετικά), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο (Σπανούλης, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Βεζένκοφ και Έλις, ήταν η πεντάδα) και προηγήθηκε με 15-25 χάρη σε 2 βολές του Χάρισον και ένα καλάθι του Έλις (3/3 δίποντα). Ωστόσο, ο Φαλ είχε επιστρέψει στο παρκέ παρά τα 2 φάουλ που είχε και η Μπασκόνια έκανε σερί 8-0, μειώνοντας σε 23-25 στο 13′ χάρη σε 5 πόντους του Πολονάρα και 2 του Φαλ. Με ένα εκπληκτικό κάρφωμα έπειτα από φοβερή πάσα του Σπανούλη, ο Έλις σημείωσε το 23-27, με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 4/4 δίποντα και 8 πόντους.

Ο Πίτερς έβαλε το πρώτο τρίποντο της Μπασκόνια (1/8), κάνοντας το 26-27 στο 14′. Ο Φαλ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Χάρισον και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 28-27, με τον Σενεγαλέζο σέντερ να φτάνει τους 9 πόντους, αλλά στη συνέχεια να υποπίπτει στο τρίτο του φάουλ πάνω στον Χάρισον, ο οποίος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 28-28 στο 15′.

Από εκεί και πέρα, όμως, η Μπασκόνια ανέβασε ταχύτητα και εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος των Πειραιωτών, που έχασαν ολοκληρωτικά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Γκιεντράιτις με τρίποντο έκανε το 31-28 (2/9 η ομάδα του), ο Σπανούλης μείωσε σε 31-30 στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Ολυμπιακός «ήπιε» θάλασσα στη συνέχεια, όπως είχε συμβεί στη δεύτερη περίοδο και του προηγούμενου εκτός έδρας αγώνα απέναντι στην Αναντολού Εφές (18/2). Η Μπασκόνια «έτρεξε» σερί 12-0 και επιμέρους σκορ 15-2, κάνοντας το 43-30 στο 20′. Ο Γκιεντράιτς είχε πάρει… φωτιά με 3/5 τρίποντα και συνολικά 16 πόντους. Ο Σλούκας μείωσε σε 43-32, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός είχε μείνει για περίπου τρία λεπτά χωρίς καλάθι, με κακές επιλογές στην επίθεση και λανθασμένες αποφάσεις μέσα στο παρκέ, ενώ είναι χαρακτηριστικό το γεγονός μετά το 15-25 του 11′ οι γηπεδούχοι έκαναν 28-7 επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο. Οι Ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν το πρώτο εικοσάλεπτο με 11/19 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ (9 αμυντικά, 5 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη. Από τη μεριά της, η Μπασκόνια είχε, στο ίδιο διάστημα, 12/17 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 7/11 βολές, 18 ριμπάουντ (12 αμυντικά, 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα και 9 λάθη.

Η Μπασκόνια κέρδισε το δεύτερο δεκάλεπτο με 28-11 και ο Ολυμπιακός έπρεπε να βγάλει αντίδραση. Στην τρίτη περίοδο, οι Πειραιώτες άρχισαν με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Ζαν-Σαρλ και Κουφό. Ο ΜακΚίσικ μείωσε σε 43-34, ο Γκιεντράιτις συνέχισε το βιολί του, κάνοντας το 45-34 (και φτάνοντας τους 18 πόντους), ενώ ο Ζαν-Σαρλ έφτασε τους 10 πόντους, μειώνοντας σε 45-36 στο 22′. Ο Θρύλος έφτασε και στο -6, με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει με τρίποντο (1/4) για το 45-39, αλλά η Μπασκόνια είχε βρει την ευστοχία της από την περιφέρεια.

Χάρισον

Με δύο τρίποντα του Βιλντόσα και ένα από τους Πίτερς και Πολονάρα, οι Βάσκοι έκαναν το 57-43, ενώ συντηρούσαν μία διαφορά ανάμεσα στους 9 και τους 12 πόντους, με τον Βιλντόσα να κλέβει την μπάλα από τον Σλούκα και να καρφώνει στο 28′ για το 65-52. Ο Χάρισον μείωσε με 2 βολές σε 65-54, αλλά με καλάθι και φάουλ ο Πολονάρα σημείωσε το 68-54 στο 29′. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 68-58, καθώς ο Ζαν-Σαρλ μείωσε σε 68-57 με καλάθι και φάουλ (φτάνοντας τους 15 πόντους), ενώ με μία βολή ο Βεζένκοφ, από την τεχνική ποινή στον Ντιοπ, διαμόρφωσε το σκορ σε 68-58 ύστερα από το 30 λεπτά αγώνα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ, ενώ η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω προβλήματος στη γραμματεία. Ο Βιλντόσα έκανε το 70-58 και ο Σπανούλης έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού στο μεγάλο δάκτυλο του αριστερού χεριού έπειτα από μία σύγκρουση που είχε με τον Χένρι. Ο Σλούκας πήρε τη θέση του αρχηγού. Ο Βεζένκοφ ήταν άστοχος από το τρίποντο (0/5), χάνοντας δύο σερί τρίποντα (2/11 προσπάθειες συνολικά μέχρι τότε), και ο Βιλντόσα έκανε το 73-58 στο 33′ με τρίποντο, στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στους 15 πόντους υπέρ της ομάδας του. Ο Ντράγκιτς έκανε το 75-58 στο 33′ και η Μπασκόνια ξεμάκραινε στο σκορ… Ο Βιλντόσα έφτασε τις 8 ασίστ και ο Ντράγκιτς έκανε το 77-58 στο 34′.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν «καταρρεύσει», ενώ ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Λαρεντζάκη και Χαραλαμπόπουλο. Η διαφορά έφτασε και στο +22 με τρίποντο του Σεντεκέρσκις στο 37′. Το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο ήταν 14-2. Με τρίποντα των Βιλντόσα και Κούρουκς, το σκορ ανέβηκε στο 88-60 στο 39′. Ο Βιλντόσα με τρεις βολές έκανε το 91-60, στέλνοντας τη διαφορά στους 31 πόντους. Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε σε 91-62 και ο Έλις σε 91-64, ενώ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ο ΜακΚίσικ διαμόρφωσε το τελικό 91-66. Αυτή είναι η 7η συνεχόμενη ήττα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα της τρέχουσας σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66.

Οι διαιτητές: Νταμίρ Γιαβόρ (Σλοβενία), Σάσο Πέτεκ (Σλοβενία), Τόμας Τραβίτσκι (Πολωνία).