12.5 C

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 93-72: Τζετ λαγκ… από το πούλμαν!

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε πάνω από έξι ώρες για να μεταβεί οδικώς στη Βιτόρια, αλλά τελικά δεν κατάφερε να μπει ποτέ μέσα στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα - Δεύτερη φύση των Πρασίνων πλέον οι διασυρμοί στη Euroleague

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση και στην περίπτωση του Παναθηναϊκού η κατάρρευση έχει εμφανιστεί ουκ ολίγες φορές και δη στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Οι Πράσινοι γυρίζουν με άδεια χέρια από την Ισπανία, αφού μετά τη βαριά ήττα από τη Βαλένθια, συνετρίβησαν και από την Μπασκόνια στη Βιτόρια (93-72) και κατρακύλησαν στο 2-6 μία εβδομάδα πριν υποδεχθούν την εκπληκτική Μπάγερν του Αντρέα Τρινκέρι στο ΟΑΚΑ.

Ελλείψει budget, η αποστολή του τριφυλλιού αναγκάστηκε να κάνει πολύωρο ταξίδι με πούλμαν για να φτάσει από τη Βαλένθια στη Βιτόρια, αλλά στην πραγματικότητα δεν μπήκε ποτέ μέσα στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα.

Οι Βάσκοι χωρίς καν να χρειαστεί να πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης έφτασαν στη νίκη παίζοντας καλή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Αναμφίβολα, τη διαφορά την έκανε το δίδυμο Βιλντόσα – Πίτερς, ενώ απίθανη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πιέρια Χένρι που έκανε… όργια στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Νέντοβιτς ξεκίνησε «καυτός» για τον ταλαιπωρημένο Παναθηναϊκό,που με τη σειρά του έπαιξε καλή άμυνα και κράτησε για τρία λεπτά τους Βάσκους χωρίς σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με πολυβόλο τον Βιλντόσα (5/7 τρίποντα) και με ωραίες συνεργασίες που είχαν αποδέκτη τον Πίτερς (19π.) άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν εύκολα καλάθια.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν αποκαρδιωτική και ανήμπορη στην άμυνα και αντέδρασε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί, η αστοχία των Βάσκων από τα 6.75μ. και οι προσπάθειες του Παπαγιάννη (double double με 10π. και 10ριμπ.) που δείχνει βελτιωμένος αλλά δεν μπορεί να κάνει τα πάντα έφεραν το ψαλίδισμα στη διαφορά (66-58).

Ωστόσο, όπως έκανε και σε προηγούμενα ματς, έτσι και κόντρα στον Παναθηναϊκό, η Μπασκόνια απελευθερώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Χένρι έβαζε το ένα καλάθι μετά το άλλο, μοίραζε νον στοπ τις ασίστ (12 στο σύνολο) και οι Πράσινοι που δεν μπορούσαν με τίποτα να ευστοχήσουν έβλεπαν τους Βάσκους να τους διασύρουν…

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72.