16.8 C

Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ 80-70: Νέο κάζο για την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Μπασκόνια πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 80-70 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-4 ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υποχώρησε στο 6-3.

Από την αρχή του αγώνα η Μπασκόνια μπήκε πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (24-19). Με τον Τόρνικε Σενγκέλια να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, σημειώνοντας συνολικά 22 πόντους, η Μπασκόνια συνέχισε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και το πρώτο ημίχρονο την βρήκε με προβάδισμα τριών πόντων (45-42).

Το δεύτερο μισό του αγώνα δεν είχε μεγάλες διαφορές με το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να παραμένει μπροστά στο σκορ.

Η πολύ καλή εμφάνιση των Μάικ Τζέιμς και Γιάνις Στρέλνιεκς (17 πόντοι αμφότεροι) πήγε στράφι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, μιας και η Μπασκόνια αντέδρασε στην πίεση της ΤΣΣΚΑ.

Οι Βάσκοι έτρεξαν ένα σερί 13-0 στα τελευταία λεπτά και έτσι έφτασαν στην επίτευξη της σπουδαίας νίκης, μετά από τη μεγάλη ήττα που γνώρισαν από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, την προηγούμενη αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70