18.2 C

Μπασκόνια – Ζαλγκίρις 60-74: Ξανά στο «παιχνίδι» της οκτάδας οι Λιθουανοί

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Μπασκόνια στη Βιτόρια με 60-74, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 10-15, ενώ οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 9-16.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους (17-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε σε αυτόν τον ρυθμό με την Μπασκόνια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να κλείνει το πρώτο μισό της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (35-30).

Ωστόσο, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να αντιδρά και να επιστρέφει στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-51.

Στην τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή της και η Μπασκόνια έμεινε από δυνάμεις, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους ξεφύγουν στο σκορ. Με τον Ουλανόβας (15 π) να κάνει πολύ καλό παιχνίδι και τον Λεκαβίτσιους (13 π) να τον συμπληρώνει εξαιρετικά, η Ζαλγκίρις πανηγύρισε τη νίκη με 60-74 και πλέον απέχει μία νίκη από την πρώτη οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 45-51, 60-74