22.6 C

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4: Με τεσσάρα μπήκε στην τετράδα

Η Αταλάντα έχει μπει δυναμικά στο 2021 και έχει ανακτήσει για τα καλά τη χαμένη της φόρμα. Κόντρα στην Μπενεβέντο οι «μπεργκαμάσκι» σημείωσαν τέσσερα γκολ (1-4) και μπήκαν στην τετράδα.

Η ομάδα του Γκασπερίνι άνοιξε το σκορ απέναντι στους γηπεδούχους με την υπέροχη ατομική προσπάθεια του Ίλιτσιτς στο 30ό λεπτό και κράτησε το 0-1 μέχρι το 50′.

Η Μπενεβέντο εκμεταλλεύτηκε την αμνυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων σε εκείνο το λεπτό και ο Σάου έφερε το ματς στα ίσα με πλασέ.

Η Αταλάντα ήταν όμως καλύτερη και φρόντισε να ανεβάσει ταχύτητα και να καθαρίσει το ματς μέσα σε τρία λεπτά. Στο 69′ ο Τολόι πέτυχε το 1-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σαπάτα με πλασέ μετά από άψογη ασίστ του Ίλιτσιτς σημείωσε το 1-3. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής ο Μουριέλ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 9/1

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4 (50′ Σάου / 30′ Ιλίτσιτς, 69′ Τολόι, 71′ Σαπάτα, 86′ Μουριέλ)

Τζένοα – Μπολόνια (19:00)

Μίλαν – Τορίνο (21:45)