21.7 C

Μπενεβέντο – Ίντερ 2-5: Έκαναν ό,τι ήθελαν στο χορτάρι οι νερατζούρι

Επίδειξη δύναμης κόντρα στη νεοφώτιστη Μπενεβέντο έκανε η Ίντερ, στο εξ αναβολής παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική της Serie A.

Οι νερατζούρι επικράτησαν με 5-2 στο Ciro Vigorito βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο από το πρώτο μέρος. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Ασράφ έβγαλε ασίστ για τον Λουκάκου που πέτυχε το 0-1, με τον Γκαλιαρντίνι να σκοράρει για το 0-2 στο 25′ και τρία λεπτά αργότερα να κλέβει και να δίνει έτοιμο γκολ στον Βέλγο στράικερ για το 0-3.

Ένα λάθος του Χαντάνοβιτς επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν με το μακρινό σουτ του Καπράρι, ωστόσο ο Ασράφ βρήκε δίχτυα στο 42′ και έδωσε ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Έξι λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ο Λαουτάρο Μαρτίνες σκόραρε για το 1-5 (71′), ενώ ο Καπράρι μείωσε απλώς στο τελικό 2-5 στο 76′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου

Φιορεντίνα – Τορίνο 1-0 (78′ Καστροβίλι)

Ελλάς Βερόνα – Ρόμα 0-0

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

Πάρμα – Νάπολι 0-2 (63′ Μέρτενς, 77′ Ινσίνιε)

Τζένοα – Κροτόνε 4-1 (6′ Ντέστρο, 9′ Πάντεφ, 34′ Τζαπακόστα, 75′ Πιάτσα / 28′ Ριβιέρ)

Σασουόλο – Κάλιαρι 1-1 (87′ Μπουραμπιά / 77′ Σιμεόνε)

Γιουβέντους – Σαμπντόρια 3-0 (13′ Κουλουσέφσκι, 78′ Μπονούτσι, 88′ Ρονάλντο)

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Μίλαν – Μπολόνια 2-0 (35′, 51′ πεν. Ιμπραΐμοβιτς)

Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου

Μπενεβέντο – Ίντερ 2-5 (34′, 76′ Καπράρι / 1′, 28′ Λουκάκου, 25′ Γκαλιαρντίνι, 42′ Ασράφ, 71′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Ουντινέζε – Σπέτσια 0-2 (29′, 90+4′ Γκαλαμπίνοφ)

Λάτσιο – Αταλάντα (21:45)