17.7 C

Μπενφίκα – Πόρτο 1-2: Θριαμβευτές οι «δράκοι» μετά από 62 χρόνια!

Η Πόρτο πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Πορτογαλίας, καθώς επικράτησε της Μπενφίκα με 2-1, με δύο γκολ του Μπεμπά.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν νίκη επί της μισητής της αντιπάλου, σε τελικό Κυπέλλου, μετά από τον τελικό του 1958.

Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες ήταν κακές στον αγωνιστικό χώρο, η Πόρτο ήταν αυτή που κατάφερε να δείξει ότι έχει το σθένος να βρει αντίδραση.

Παρά το γεγονός ότι στο 38ο λεπτό ο Λουίς Ντίαζ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και τον ακολούθησε ο προπονητής της Πόρτο, Σέρτζιο Κονσεισάο, οι «δράκοι» βρήκαν τον τρόπο να μπουν για τα καλά μπροστά στο σκορ.

Αρχικά στο 47, ο Μπεμπά άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, μετά από λάθος του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, ενώ 11 λεπτά μετά έκανε το 2-0 και έβαλε τις βάσης για την τελική επικράτηση επί της Μπενφίκα.

Η ομάδα της Λισαβόνας προσπαθούσε μάταια και κυρίως ανούσια να αντιδράσει στα γκολ του κεντρικού αμυντικού της Πόρτο, καθώς προσπαθούσε κυρίως να απειλήσει από σέντρες.

Τελικά, η Μπενφίκα μείωσε το σκορ στο 84ο λεπτό με πέναλτι του Βινίσους, αλλά πέρα από αυτό δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο.

Με αυτόν τον τρόπο η Πόρτο κατάφερε να πάρει τη νίκη και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Πορτογαλίας, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή σεζόν, καθώς έγινε νταμπλούχος της χώρας.