16.7 C

Μπενφίκα – Σάντα Κλάρα 3-4: Σοκ στο 95′, «μαύρη» βραδιά για Σάμαρη και Βλαχοδήμο

Έχουν πάψει να αποτελούν έκπληξη τα αποτελέσματα της Μπενφίκα καθώς και η εικόνα της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, ειδικά τη φετινή σεζόν. Οι Λουζιτανοί υπέστησαν ήττα-σοκ στο «Ντα Λουζ» από τη Σάντα Κλάρα με 4-3 και εκτός απροόπτου θα δουν την Πόρτο να τους προσπερνούν (ξανά) στη βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι που άνοιξαν το σκορ στο 44′ με τον Άντερσον Καρβάλιο ισοφαρίστηκαν στο 50′ από τον Ράφα Σίλβα. Στο 57′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εκ νέου δίχτυα με τον Σανουσί, για να ακολουθήσουν τα γκολ του Βινίσιους που έφεραν τα πάνω κάτω μέσα σε δύο λεπτά (63′, 65′) για το 3-2.

Η Σάντα Κλάρα δεν το έβαλε κάτω και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κριζάν έγραψε το 3-3 στο 81′, ωστόσο δεν έμεινε εκεί και η Μπενφίκα που παλεύει με τους δαίμονες της δέχθηκε ηχηρό χαστούκι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ζε Μανουέλ για το τελικό 3-4.