15 C

Μπέτις – Ατλέτικο 1-2: Ξαναβρίσκει τον δρόμο της

Αυτή τη φορά εκτός έδρας η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν σοβαρή και αποτελεσματική. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πέρασε από την Ανδαλουσία επικρατώντας με 2-1 της Μπέτις και σημείωσε δεύτερη διαδοχική νίκη μετά από αυτή κόντρα στην Οσασούνα, για να ξαναμπεί στην τετράδα με στόχο αυτή τη φορά να εδραιωθεί.

Για να το κάνει χρειάστηκε να βρει προβάδισμα στο 58′. Ο Μορένο έχασε την μπάλα σε επικίνδυνο σημείο, έκλεψε ο Άνχελ Κορέα και ο Αργεντινός με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ. Η Μπέτις πίεσε για την ισοφάριση, έχασε αρκετές ευκαιρίες και τελικά… τιμωρήθηκε στο 84′ από τον Άλβαρο Μοράτα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν μόνο στο τελικό 1-2 με τον Μπάρτρα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του παιχνιδιού.