21 C

Μπέτις – Μαγιόρκα 3-3: Βαθμό-χρυσάφι οι νησιώτες, άτυχος ο Κούτρης (vid)

Με ένα απίθανο ματς άνοιξε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής της La Liga. Μπέτις και Μαγιόρκα μοιράστηκαν από έναν βαθμό (3-3) σε ένα ματς πλούσιο σε φάσεις και τρελό ρυθμό.

Για τους νησιώτες ο βαθμός είναι χρυσός στη μάχη της παραμονής, αφού είχαν να πάρουν βαθμό εκτός έδρας δύο μήνες (το 2-2 με τη Θέλτα στη Γαλικία). Ο Λεονάρντο Κούτρης πήρε φανέλα βασικού, αλλά εξελίχθηκε σε μοιραίο, ενώ αποχώρησε και τραυματίας.

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την Μπέτις και άνοιξαν το σκορ στο 16′ με το εναέριο βολέ στην κίνηση του Κούτσο Ερνάντες που βρήκε για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κούτρης βρήκε άτσαλα τον Φεκίρ που κέρδισε πέναλτι και ο Κανάλες από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 1-1. Ο δανεικός από τον Ολυμπιακό, αριστερός μπακ, τραυματίστηκε στο γόνατο και στο ημίωρο αποχώρησε τραυματίας δίνοντας τη θέση του στον Φραν Γκάμεθ.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν υψηλός, αφού δύο λεπτά πριν αποχωρήσει από το ματς, ο Μπούντιμιρ στην κόντρα έγραψε το 1-2, ενώ στο 35′ ο Φεκίρ πάλι από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 2-2. Ο Χοακίν στο 48′ ολοκλήρωσε προσωρινά την ανατροπή για την Μπέτις, αλλά η Μαγιόρκα είπε την τελευταία της λέξη στο 70′ με τον Τάκε Κούμπο να πιάνει δυνατό σουτ, τον Ρόμπλες να χάνει την μπάλα και να διαμορφώνεται έτσι το τελικό 3-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/2

Μπέτις – Μαγιόρκα 3-3 (19′ πεν. Κανάλες, 35′ πεν. Φεκίρ, 48′ Χοακίν / 16′ Κούτσο, 27′ Μπούντιμιρ, 70′ Κούμπο)