21.6 C

Μπέτις – Μίλαν 1-1: ΦτωΧό σε θέαμα, πλούσιο σε τραυματισμούς

Μπέτις και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) σ' ένα άσχημο παιχνίδι από κάθε άποψη

Σ’ ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, νευρικότητα, καθυστερήσεις και… τραυματισμούς, Μπέτις και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Οι δύο ομάδες που βρίσκονται στον όμιλο του Ολυμπιακού δεν έδειξαν να «καίγονται» για το τρίποντο της νίκης.

Το ματς ξεκίνησε με γκολ από νωρίς, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λο Σέλσο στο 12’ μετά από γύρισμα του Φίρπο στην περιοχή. Ο Αργεντινός χαφ ήταν ο καλύτερος για τους Ανδαλουσιάνους, καθώς όλες οι προσπάθειες τους περνούσαν από τα πόδια του. Παράλληλα, η ομάδα του Σετιέν είχε έλεγχο στο ρυθμό και ταχύτητα στην κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Εκτός παιχνιδιού με την απόδοσή του ήταν ο Σανάμπρια που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα…χειρότερο, αφού η ομάδα του Σετιέν έχασε τον έλεγχο του αγώνα, δεν δημιούργησε ευκαιρίες (πλην μίας κλασικής του Τέγιο) και η Μίλαν εύκολα μπορούσε να γίνει απειλητική στις αντεπιθέσεις αν είχε καλύτερη τελική πάσα. Η ισοφάριση ήρθε από εκτέλεση φάουλ του Σούσο στο 62’, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλες δύο καλές στιγμές με τον Μπορίνι.

Ο Τζενάρο Γκατούζο, ωστόσο είχε την ατυχία να δει δύο σημαντικούς παίκτες του να αποχωρούν τραυματίες προς το φινάλε της αναμέτρησης. Στο 77’ Μουσάκιο και Κεσιέ συγκρούστηκαν, μ’ αποτέλεσμα ο Αργεντινός αμυντικός να αποχωρήσει με φορείο από το παιχνίδι, ενώ στο 87’ ο Τσαλχάνογλου αποχώρησε υποβασταζόμενος, δίνοντας τη θέση του στον Μπερτολάτσι. Κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων ο Κεσιέ έδειξε να μην μπορεί να συνεχίσει ούτε εκείνος στο ματς.

Το τελικό 1-1 μοιάζει δίκαιο βάσει της συνολικής εικόνας του παιχνιδιού.

Μπέτις: Πάου Λόπεθ, Μαντί, Μπάρτρα, Φεντάλ, Τέγιο, Φίρπο, Λο Σέλσο, Καρβάλιο, Κανάλες, Χοακίν (67’ Γουαρδάδο), Σανάμπρια (Λορέν Μορόν)

Μίλαν: Ρέινα, Μουσάκιο (82’ Ρομανιόλι), Σαπάτα, Ρικάρντο Ροντρίγκες, Λαξάλτ (76’ Αμπάτε), Μπακαγιόκο, Μπορίνι, Κεσιέ, Τσαλχάνογλου (88’ Μπερτολάτσι), Σούσο, Κουτρόνε