22.5 C

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-3: Ο Μέσι ήρθε από τον πάγκο και της έδωσε το τρίποντο (vid)

Μεσοβδόμαδα με ανατροπή και μπόλικο άγχος, η Μπαρτσελόνα υπερκέρασε το εμπόδιο της Μπέτις στην Ανδαλουσία με 3-2 και χάρη στην γκολάρα που πέτυχε ο Τρινκάο στο 87ο λεπτό για να αφήσε στη δεύτερη θέση τους Καταλανούς.

Ο Πορτογάλος νεαρός μεσοεπιθετικός μέχρι στιγμής δεν έχει δικαιώσει με τις εμφανίσεις του τους ανθρώπους της Μπαρτσελόνα, οι οποίοι έδωσαν 30.000.000 ευρώ για την απόκτηση του από την Μπράγκα.

Με ένα γκολ σε στυλ… Μπαρτσελόνα, η Μπέτις προηγήθηκε στο 38′. Ο Έμερσον από τα δεξιά πέρασε σαν σταματημένο τον Άλμπα και έκανε παράλληλο γύρισμα για τον Μπόρχα Ιγκλέσιας που σημείωσε το 1-0.

Οι Καταλανοί έγιναν επικίνδυνοι όταν πέρασε στο ματς ο Μέσι στο 57′. Δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1 με υπέροχο γκολ, ενώ από τα δικά του πόδια ο Βίκτορ Ρουίθ πέτυχε αυτογκόλ στο 68′ για το 2-1.

Ο Ισπανός στόπερ πήρε… εκδίκηση ισοφαρίζοντας με κεφαλιά στο 75′ μετά την εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ, ωστόσο τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Τρινκάο.

Ο Πορτογάλος εξτρέμ έκλεψε την μπάλα και δοκίμασε το τέλειο φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 5/2

Αλαβές – Βαγιαδολίδ 1-0 (66′ Χοσέλου)

Σάββατο 6/2

Λεβάντε – Γρανάδα 2-2 (30’, 67’ Μοράλες / 43’ Κένεντι, 90+2’ Σολδάδο)

Ουέσκα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (48′ Γκαλάν / 55′, 84′ Βαράν)

Έλτσε – Βιγιαρεάλ 2-2 (49′ Καρίγιο, 64′ Μπογέ / 16′, 35′ Ζεράρ Μορένο)

Σεβίλλη – Χετάφε 3-0 (67′ Μουνίρ, 87′ Πάπου Γκόμες, 89′ Εν Νεσιρί)

Κυριακή 7/2

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Κάντιθ 4-1 (26′, 34′ Ογιαρθάμπαλ / 54′, 59′ Ισάκ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Βαλένθια 1-1 (43′ αυτ. Γκιγιαμόν / 65′ Γκάμπριελ)

Οσασούνα – Έιμπαρ 2-1 (18′ Καλέρι, 86′ Μπούντιμιρ / 44′ Κίκε)

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-3 (38′ Μπόρχα Ιγκλέσιας, 75′ Βίκτορ Ρουίθ / 59′ Μέσι, 68′ αυτ. Βίκτορ Ρουίθ, 87′ Τρινκάο)