16.4 C

Μπέτις – Ρεάλ 2-3: Aνατροπή με… VAR στην Ανδαλουσία

Με αρκετό ζόρι πέρασε από την έδρα της πάντα επικίνδυνης – ειδικά φέτος – Μπέτις η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν βρέθηκε να χάνει με 2-1, αλλά χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράμος έφτασε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Φέντε Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ στο 14′ για το 0-1, ενώ οι Ανδαλουσιάνοι με την κεφαλιά του Μαντί και το σουτ του Καρβάλιο μέσα σε δύο λεπτά (35′, 37′) έφεραν το ματς τούμπα για τη Ρεάλ.

Η Βασίλισσα εν αντιθέσει με το ματς κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος. Ο Έμερσον άθελα του πέτυχε αυτογκόλ στο 48′, με τον Βραζιλιάνο μπακ να αποβάλλεται στο 67′ με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Γιόβιτς ενώ προσπαθούσε να βγει τετ α τετ.

Με χρήση VAR ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Μπόρχα Μαγιοράλ στο 81′ για μαρκάρισμα του Μπάρτρα εντός περιοχής και ένα λεπτό αργότερα ο Σέρχιο Ράμος από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ &  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 26/9

Αλαβές – Χετάφε 0-0

Βαλένθια – Ουέσκα 1-1 (38′ Βας / 63′ Σιόβας)

Έλτσε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-3 (55′ Πόρτου, 69′ Μπαουτίστα, 77′ πεν. Γιανουζάι)

Μπέτις – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (35′ Μαντί, 37′ Καρβάλιο / 14′ Βαλβέρδε, 48′ αυτ. Έμερσον, 82′ πεν. Ράμος)