21 C

Μπέτις – Σεβίλλη 1-1: Χαμένη ευκαιρία των γηπεδούχων για ανατροπή στο ντέρμπι

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ανδαλουσιάνικο ντέρμπι ανάμεσα σε Μπέτις και Σεβίλλη, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 για τη 17η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι χτυπήθηκαν από τον κορωνοϊό, αλλά δεν άφησαν πολλά περιθώρια στη Σεβίλλη να εκμεταλλευτεί τις απουσίες τους. Μετά από ένα ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και μάς προσέφερε αρκετές συγκινήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 48ο λεπτό. Ο Εν Νεσιρί «μύρισε» το λάθος του Μαντί, γύρισε στον Σούσο που με υπέροχο πλασέ έγραψε το 0-1.

Η Μπέτις δεν πτοήθηκε και έφερε το ματς στα ίσα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κανάλες στο 53′. Η… παράβαση σήκωσε ασφαλώς αρκετή συζήτηση, αφού ο Κάρλος βρήκε πρώτα μπάλα και στη συνέχεια τον Λορέν.

Μάλιστα, είχε την ευκαιρία για την ανατροπή, αλλά ο Φεκίρ στο δεύτερο – και σωστό πέναλτι – της ομάδας του, αλλά ο Φεκίρ νικήθηκε από τον Μπουνού από την άσπρη βούλα και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Μπέτις (Πελεγκρίνι): Μπράβο, Έμερσον, Μαντί, Βίκτορ Ρουίθ, Μιράντα, Γκίντο Ροντρίγκες, Κανάλες (81′ Ακουοκού), Λάινες, Φεκίρ, Ρουιμπάλ (89′ Ρόντρι), Λορέν (84′ Ιγκλέσιας).

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπουνού, Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια, Ζορντάν (77′ Όσκαρ Ροντρίγκεθ), Γκούντελι, Όλιβερ Τόρες (46′ Ράκιτιτς), Οκάμπος (90′ Αλέις Βιδάλ), Σούσο (77′ Μουνίρ), Ντε Γιονγκ (46′ Εν Νεσιρί)