21.4 C

Μπέτις – Βαλένθια 2-1: Ανατροπή με γκολάρα Κανάλες στο 93′

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Μπέτις που υπερκέρασε το εμπόδιο της Βαλένθια με 2-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Οι Ανδαλουσιάνοι βρίσκονταν με τη… θηλιά στο λαιμό, ενώ το ίδιο ίσχυε και για τον προπονητή τους, Ρούμπι.

Τα πράγματα έγιναν δύσκολα όταν η Βαλένθια προηγήθηκε στο 32′ με το ωραίο γκολ του Μάξι Γκόμες. Πέντε λεπτά αργότερα ο… αειθαλής Χοακίν έφερε το ματς στα ίσα και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να πιέζουν για δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν το πόδι στο γκάζι, ωστόσο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές καθαρές ευκαιρίες. Στο 93′ ο Κανάλες με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από δύσκολη γωνία χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και παράλληλα έδωσε… ηρεμία στον πάγκο, με τον Ρούμπι να παραμένει μέχρι νεωτέρας.