18.4 C

Μπιλμπάο – Ρεάλ 0-1: Στο +7 με Ράμος και… VAR

Αγκάλιασε τον τίτλο η Ρεάλ Μαδρίτης! Η Βασίλισσα όπως και κόντρα στη Χετάφε χρειάστηκε μια εκτέλεση πέναλτι για να λύσει τον… γόρδιο δεσμό στο «Σαν Μαμές» και να πανηγυρίσει το τρίποντο απέναντι στην Μπιλμπάο (1-0).

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και φαινόταν πως αν έμπαινε ένα γκολ, τότε αυτό θα έκρινε το παιχνίδι ουσιαστικά στις λεπτομέρειες. Στο 72′ ο Ντάνι Γκαρθία πάτησε τον Μαρσέλο και ο διαιτητής με χρήση VAR υπέδειξε την άσπρη βούλα. Από εκεί ο Σέρχιο Ράμος ευστόχησε για δεύτερο σερί παιχνίδι και διαμόρφωσε το 0-1.

Η Μπιλμπάο ζήτησε πέναλτι σε πάτημα στον Ραούλ Γκαρθία από τον Ράμος εντός περιοχής, δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο διαιτητής και VAR διέταξαν το παιχνίδι να συνεχιστεί κανονικά και πλέον οι Μαδριλένοι είναι στο +7 από την Μπαρτσελόνα που έχει να αντιμετωπίσει τη Βιγιαρεάλ το βράδυ της Κυριακής (5/7) στο «Θεράμικα».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 3/7

Ατλέτικο – Μαγιόρκα 3-0 (29′ πεν., 45+4′ Μοράτα / 79′ Κόκε)

Σάββατο 4/7

Θέλτα – Μπέτις 1-1 (22′ Νολίτο / 79′ Φεντάλ)

Βαγιαδολίδ – Αλαβές 1-0 (88′ Χοακίν)

Γρανάδα – Βαλένθια 2-2 (61′ πεν. Κάρλος Φερνάντεθ, 86′ Βίκο / 63′ Βαγέχο, 68′ Γκέδες)