20.7 C

Μποέμιανς – ΠΑΟΚ 2-1: Θλιβερή εικόνα και ήττα στο Δουβλίνο (vid)

Ούτε αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να εμφανίσει μια αξιοπρεπή εικόνα – τουλάχιστον αμυντικά – απέναντι στην 4η του ιρλανδικού πρωταθλήματος, Μποέμιανς. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι στη νεοσύστατη διοργάνωση, είχε την «τύχη» των ΑΕΚ και Άρη, γνωρίζοντας ήττα με σκορ πάντως που δεν είναι καταστροφικό (2-1) ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα (5/8, 22:00).

Η ομάδα του Λονγκ ήταν σαφώς πιο έτοιμη, με καλύτερη φυσική κατάσταση και πόνταρε τόσο στημένες φάσεις όσο και στη δύναμη στις προσωπικές μονομαχίες. Κάπως έτσι σόκαρε τον ΠΑΟΚ καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 23ο λεπτό. Από το λάθος του Μιχαηλίδη, ο Κέλι πήρε την μπάλα από τα δεξιά και γύρισε στην περιοχή για τον Κουτ που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

O ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος ήταν… έρμαιο στις ορέξεις των Ιρλανδών που κατάπιναν χιλιόμετρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ απειλήθηκαν μόνο στη φάση του 2ου λεπτό, όταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς δεν κατάφερε να σκοράρει σε μια φαινομενικά εύκολη φάση.

Ο Λουτσέσκου προσπάθησε να αφυπνίσει τους ποδοσφαιριστές του στο δεύτερο μέρος και εκείνοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Εσίτι για να το πληρώσουν λίγο αργότερα από ατομικό λάθος.

Η Μποέμιανς σκόραρε κι άλλο γκολ αξιοποιώντας τον ελεύθερο χώρο που βρήκε έξω από την περιοχή του Δικεφάλου του Βορρά.

Ο Κόουτ που σκόραρε το 1-0 έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Πασχαλάκης είχε κάκιστη αντίδραση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Το γκολ που κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 78ο λεπτό. Ο Σβαμπ από τα δεξιά έβγαλε καταπληκτική σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Ολιβέιρα κινούμενος ανάμεσα στους δύο στόπερ της Μποέμιανς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τάλμποτ για το 2-1.

Με τις αλλαγές η εικόνα του ΠΑΟΚ ήταν βελτιωμένη, ενώ η Μποέμιανς είχε το άγχος να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα ώστε να κυνηγήσει δύο αποτελέσματα στην Τούμπα, όπως και θα κάνει σε μερικές μέρες.

Από την πλευρά τους, οι Ασπρόμαυροι παρουσίασαν τη γνωστή κακή εικόνα που έχουν όταν παίζουν ευρωπαϊκά παιχνίδια αλλά θα μπορούσαν έστω να σώσουν την ισοπαλία αν ο Σφιντέρσκι είχε καταφέρει να νικήσει τον Τάλμποτ στο φινάλε.

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ – ΠΑΟΚ 2-1

Γήπεδο: Aviva Stadium (Δουβλίνο)

Σκόρερ: 23′, 53′ Κουτ / 78′ Ολιβέιρα

Διαιτητής: Μουνούκα (ΦΙΝ)

Κίτρινες: Μπρέσλιν, Τάλμποτ / Ολιβέιρα, Τζόλης, Μπίσεσβαρ

Μποέμιανς (Λονγκ): Τάλμποτ, Λάιονς, Κόρνγουολ (82′ Φίνερτι), Κέλι, Μπρέσλιν, Κουτ (87′ Γουόρντ), Μπάκλεϊ, Ντεβόι (76′ Λέβινγκστον), Μπερτ (88′ Γουίλσον), Τίρνι, Κέλι

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Εσίτι (63′ Κούρτιτς), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (69′ Μουργκ), Καγκάβα (63′ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί (62′ Τζόλης), Ολιβέιρα (82′ Σφιντέρσκι)