22.5 C

Μπολόνια – Γιουβέντους 0-2: Τρίποντο από ημίχρονο για τη Μεγάλη Κυρία

Μετά τον χαμένο τελικό Κυπέλλου απέναντι στη Νάπολι, η Γιουβέντους βρήκε την Μπολόνια να… ξεσπάσει (2-0) και με ματς περισσότερο να βρεθεί στο +4 από τη Λάτσιο.

Η Γηραιά Κυρία ήταν καταιγιστική για ένα ημίχρονο. Στο 22′ ο Ντε Λιχτ έπεσε εντός αντίπαλης περιοχής, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Ρονάλντο από την άσπρη βούλα δε λάθεψε. Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 36′ με τον Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός έπιασε φανταστικό μονοκόμματο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και νίκησε τον Σκορούπσκι που του ήταν αδύνατον να αντιδράσει.

Στο 53′ ο δημιουργός του δεύτερου γκολ Μπερναρντέσκι είχε δοκάρι, ενώ η ομάδα του ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντανίλο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δευτέρα 22/6

Φιορεντίνα – Μπρέσια 1-1 (29′ Πετσέλα / 17′ πεν. Ντοναρούμα)

Λέτσε – Μίλαν 1-4 (54′ πεν. Μανκόζου / 26′ Καστιγέχο, 55′ Μποναβεντούρα, 57′ Ρέμπιτς, 72′ Λεάο)

Μπολόνια – Γιουβέντους 0-2 (22′ πεν. Ρονάλντο, 36′ Ντιμπάλα)