20.7 C

Μπόρνμουθ – Σαουθάμπτον 0-2: Με το… ενάμισι πόδι στην Τσάμπιονσιπ

Δύσκολα θα αποφύγει το… μοιραίο η Μπόρνμουθ, με την ομάδα του Έντι Χάου να πακετάρει βαλίτσες για την Τσάμπιονσιπ μετά την ήττα με 2-0 εντός έδρας από την αδιάφορη βαθμολογικά Σαουθάμπτον.

Μόνο σε σενάριο τριπλής ισοβαθμίας με Γουότφορντ και Άστον Βίλα (έχουν 34 και 31 βαθμούς αντίστοιχα) θα σώσει την κατηγορία η ομάδα του Χάου, η οποία στο 41′ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το εκπληκτικό γκολ του Ντάνι Ινγκς. Παρά την επέμβαση του Ράμσντεϊλ στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Άγγλος φορ στο δεύτερο μέρος, η Μπόρνμουθ δεν κατάφερε να σώσει τον βαθμό, αφού στο φινάλε το γκολ του Σάριτζ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσε Άνταμς με φαλτσαριστό σουτ έβαλε… ταφόπλακα στις ελπίδες της Μπόρνμουθ και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.