16.4 C

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-1: Με την υπογραφή του απίστευτου Χάλαντ!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν με 2-1, στον πρώτο τους αγώνα στη φάση των «16» του Champions League, με τον Έρλινγκ Χάλαντ να είναι ο άνθρωπος του αγώνα.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, με την Μπορούσια ωστόσο να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης και να μην απειλείται ουσιαστικά από τους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ντόρτμουντ να διατηρεί με ευκολία το 0 στην άμυνα, αλλά παράλληλα να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κέιλορ Νάβας.

Στην επανάληψη, η ομάδα Λουσιάν Φαβρ ανέβασε τον ρυθμό της, ενώ από την άλλη η Παρί έψαχνε ακόμα τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να κάνει την πρώτη της τελική στον αγώνα στο 65ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ ωστόσο, μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με τον Χάλαντ στο 69ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα της ομάδας του Τουχέλ. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν και ισοφάρισαν με τον Νεϊμάρ, στο 75ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Εμπαμπέ.

Βέβαια, ο Έρλινγκ Χάλαντ είχε άλλη άποψη για την έκβαση του αγώνα, καθώς δύο λεπτά μετά από την ισοφάριση της Παρί, έβαλε και πάλι την Ντόρτμουντ σε θέση οδηγού, με ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Νάβας να μην μπορεί να αντιδράσει.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν στον ίδιο ρυθμό, με τη Ντόρτμουντ να προσπαθεί να βρει χώρους στην επίθεση για να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα, αλλά την Παρί να αμύνεται σωστά, αλλά να μην αποφεύγει την ήττα (2-1). Έτσι, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο Παρίσι.