15 C

Μπούργος – ΑΕΚ 93-76: Χάθηκε στην Ισπανία…

Η ΑΕΚ γνώρισε μία βαριά ήττα στην Ισπανία από την Μπούργος με 93-76, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League και υποχώρησε στο 7-5, ρεκόρ που μοιράζεται πλέον με τους νικητές της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε πολύ νωθρά την αναμέτρηση και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της αντιπάλου της, η οποία κυριάρχησε σε όλες τις κατηγορίες. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Μπούργος να ελέγχει πλήρως τον αγώνα, να έχει τη διαφορά υπέρ της, στο +11 (24-13) και την ΑΕΚ να ψάχνει τα πατήματά της χωρίς τον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί του πόδι, μετά από προσπάθεια για drive στο καλάθι των Ισπανών.

Η συνέχεια ήταν καταστροφική για την Ένωση, καθώς η ισπανική ομάδα μέσα σε τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο πήρε διαφορά 17 πόντων (34-17) και έδειξε ότι δεν έχει διάθεση να ρίξει τον ρυθμό της. Το σκορ έφτασε και στο +22 (48-36) για την Μπούργος, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο +20 (54-34) για τους Ισπανούς.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της, με τον Νίκο Ζήση (16 π) να δείχνει ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν να θέλουν να αφήσουν το… πόδι τους από το γκάζι και έτσι διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο +17 (74-57).

Τα πράγματα στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξαν, με την ομάδα του Πεναρόγια να ελέγχει την αναμέτρηση μέχρι το τέλος της, χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση. Έτσι, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 93-76 και μπήκε σε περιπέτειες ακόμα και για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πλέον, η Ένωση βρίσκεται στην τρίτη θέση με ρεκόρ 7-5, ενώ η Μπούργος ανέβηκε στη δεύτερη με το ίδιο ρεκόρ, αλλά με καλύτερη διαφορά πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια. Στην επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Ράστα Βέχτα (ρεκόρ 6-6) στη Γερμανία, σε έναν πολύ κρίσιμο αγώνα. Παράλληλα στο κυνήγι της πρόκρισης είναι και η Μπαντίρμα (ρεκόρ 6-6), η οποία έχει βατό πρόγραμμα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76