21.7 C

Μπράιτον – Γιουνάιτεντ 2-3: Ρεκόρ από δοκάρια οι γηπεδούχοι, τρίποντο στο 100′ για τους φιλοξενούμενους

Μετά την εντός έδρας συντριβή από την Κρίσταλ Πάλας, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να αντιδράσει.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι υπέφεραν στο εκτός έδρας ματς με την Μπράιτον – η οποία είχε πέντε δοκάρια – οι «γλάροι» χτύπησαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά στο δέκατο λεπτό ο Μπρούνο Φερνάντες από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Η Μπράιτον ήταν κατά πολύ ανώτερη από τη Γιουνάιτεντ, αλλά οι Κόκκινοι διάβολοι πήραν το… δώρο στο τέλος και πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο. Οι γλάροι είχαν ρεκόρ από δοκάρια (τρία με τον Τροσάρ, ένα με τον Μαρτς και ένα με τον Μοπέ) στην ιστορία της Πρέμιερ.

Ο Μοπέ στο 40′ ήταν εκείνος που από την άσπρη βούλα με εκτέλεση α λα πανένκα έγραψε το 1-0, ωστόσο στο 43′ ο Ντανκ με αυτογκόλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο μέρος με υπέροχη ατομική ενέργεια του Ράσφορντ στην κόντρα ήρθε το 1-2.

Η Μπράιτον που είδε τον Τροσάρ να κάνει… χατ τρικ σε δοκάρια ισοφάρισε σε 2-2 με τον Μαρτς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι και ο Μπρούνο Φερνάντες στο 100′ (!) διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 26/9

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (40′ πεν. Μοπέ, 90+5′ Μαρτς / 43΄ αυτ. Ντανκ, 55′ Ράσφορντ, 90+10′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον (17:00)

Γουέστ Μπρομ – Τσέλσι (19:30)

Μπέρνλι – Σαουθάμπτον (22:00)