23.1 C

Μπράιτον – Λίβερπουλ 1-1: Οι γλάροι γράπωσαν τον βαθμό στο 93′

Σπουδαίο βαθμό που άξιζε και με το παραπάνω βάσει της εικόνας της στο πρώτο μέρος πήρε η Μπράιτον κόντρα στη Λίβερπουλ με πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1).

Οι γλάροι που στα τελευταία παιχνίδια έχουν μόνο ήττες κόντρα στους Κόκκινους είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να βρουν δίχτυα. Πρώτα στο 10′ ο Κόνολι βγήκε τετ α τετ και έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 19′ ο Ιρλανδός φορ ανατράπηκε από τον Νέκο Γουίλιαμς και ο Μοπέ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Λίβερπουλ στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία βρήκε δίχτυα, ωστόσο το γκολ του Σαλάχ ακυρώθηκε για εκατοστά μέσω VAR ως οφσάιντ στο 35′.

Στο δεύτερο μέρος οι Κόκκινοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα έκαναν το 0-1. Ο Ρόμπερτσον άνοιξε στον Σαλάχ, εκείνος έδωσε στον φορμαρισμένο Ζότα που με εξαιρετικό τρόπο σκόραρε με πλασέ.

Η Μπράιτον που απειλήθηκε ελάχιστα μετά το γκολ (μέσω VAR ακυρώθηκε και το γκολ του Μανέ στο φινάλε), έφτασε στην ισοφάριση με το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε στο ματς και είδε ο Άτγουελ στο VAR. Ο Ρόμπερτσον βρήκε τον Γουέλμπεκ εντός περιοχής και από τα έντεκα μέτρα ο Πασκάλ Γκρος διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό σκορ.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Νέκο Γουίλιαμς (46′ Χέντερσον), Φίλιπς, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (74′ Τζόουνς), Βαϊνάλντουμ, Μιναμίνο, Φιρμίνο, Ζότα, Σαλάχ (64΄Μανέ).

Μπράιτον (Πότερ): Ράιαν, Φέλτμαν, Γουάιτ, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μαρτς, Μπισουμά, Γκρος, Κόνολι (63′ Λαλάνα / 71′ λ.τρ. Τζάχανκμπας), Γουέλμπεκ, Μοπέ (26′ Τροσάρ).