19.7 C

Μπρέντφορντ – Σουόνσι 2-0: Εξασφάλισε την άνοδο μετά από 74 χρόνια στο ματς των 200 εκατομμυρίων

Ξόρκισε κατάρα 73 ετών η Μπρέντφορντ, η οποία επιβλήθηκε εύκολα με 2-0 της Σουόνσι στον τελικό των πλέι οφ ανόδου της Premier League.

Οι Μέλισσες επέστρεψαν στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου μετά από 73 ολόκληρα χρόνια και άφησαν πίσω τους την περσινή ιστορία με τον χαμένο τελικό ανόδου απέναντι στη Φούλαμ στο Γουέμπλεϊ.

Η Μπρέντφορντ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, έπιασε από τον λαιμό τη Σουόνσι και επιβραβεύτηκε στο 10ο λεπτό. Ο Εμπεουμό ανατράπηκε από τον Γούντμαν και οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ από την άσπρη βούλα με το 33ο (!) φετινό γκολ του Τόουνι (ο οποίος είχε και δοκάρι στο 21′ με απίθανο βολέ εκτός περιοχής).

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΤΟΟΥΝΙ

Η Σουόνσι ήταν παθητική και δέκα λεπτά αργότερα το πλήρωσε στην κόντρα. Ο Εμπεουμό άνοιξε αριστερά στον Ρούσλεφ που γύρισε στον Εμιλιάνο που σούταρε δυνατά για το τελικό 2-0.

Οι Κύκνοι δεν είχαν την ψυχολογία – αν και έχασαν ευκαιρίες – και η κατάσταση έγινε δυσχερέστερη στο 65ο λεπτό, όταν ο Φούλτον αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Σημειώνεται πως η Μπρέντφορντ εκτός από την άνοδο – για πρώτη φορά μετά από 74 χρόνια – «κλειδώνει» σε βάθος τριετίας ένα ποσό εσόδων που αγγίζει τα 200.000.000 ευρώ!

ΤΟ 2-0 ΤΗΣ ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Μπρέντφορντ: Ράγια, Ντάλσγκααρντ, Γιάνσον (79′ Ριντ), Πίνοκ, Ρόρσλεφ, Γένσεν, Γιάνελτ (74′ Γκόντος), Κάνος (74′ Φορς), Μαρκόντες, Εμπεουμό, Τόνι

Σουόνσι: Γούντμαν, Νόουτον (61′ Κούλεν), Καμπάνγκο, Γκουέ, Μπίντγουελ, Φούλτον, Γκράιμς, Χούριχεϊν (64′ Ντουαντά), Ρόμπερτς, Αγιού, Λόου