23.5 C

Μπρεστ – Μαρσέιγ 2-3: Ποδαρικό με το δεξί για τους Μασσαλούς

Πολλοί παίκτες της Μαρσέιγ προσβλήθηκαν από κορωνοϊό, η πρώτη αγωνιστική πήγε αναγκαστικά… περίπατο και έτσι οι Μασσαλοί ξεκίνησαν μία εβδομάδα αργότερα τις φετινές τους υποχρεώσεις στη Ligue 1.

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας ξεκίνησε πάντως από εκεί που σταμάτησε: Με κυνική εμφάνιση επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Μπρεστ και πήρε το πρώτο της τρίποντο.

Το πρώτο γκολ ήρθε με υπέροχο τρόπο στο 20′. Ο Τοβέν με ωραία κίνηση από τα δεξιά και φοβερό σουτ με το αριστερό έγραψε το 0-1, ενώ επτά λεπτά αργότερα από εκτέλεση φάουλ του Γάλλου μεσοεπιθετικού, ο Τσαλέτα-Τσαρ έκανε την προβολή και πέτυχε το 0-2. H Μπρεστ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους με το γκολ του Φεβρ, όμως παρά τις φιλότιμες προσπάθειες να βρει και δεύτερο τέρμα, όμως πρώτα ήρθε το τρίτο των Μασσαλών.

Στο 79′ εκ νέου ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός της Μαρσέιγ με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 1-3 και οδήγησε την Μπρεστ στη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα ματς, αφού το γκολ του Σαρμπονιέ στο 89′ δεν ήταν αρκετό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 28/8

Λιόν – Ντιζόν 4-1 (37′ πεν., 45′, 65′ πεν. Ντεπάι / 14′ Σεντλέρ)

Σάββατο 29/8

Ρεν – Μονπελιέ 2-1 (22′ αυτ. Λε Ταλέκ, 77′ Καμαβινγκά / 90+1′ Λαμπόρντ)

Στρασμπούρ – Νις 0-2 (37′ πεν., 59′ Ντόλμπεργκ)

Κυριακή 30/8

Ρεμς – Λιλ 0-1 (32′ Μπαμπά)

Σεντ Ετιέν – Λοριάν 2-0 (19′, 51′ Αμουμά)

Μετς – Μονακό 0-1 (22′ Μπαντιασίλ)

Ανζέ – Μπορντό 0-2 (25′ Μάτζα, 27′ Μπάσιτς)

Ναντ – Νιμ 2-1 (11′ Γκιροτό, 27′ πεν. Λουζά / 57′ Φερχάτ)

Μπρεστ – Μαρσέιγ 2-3 (45+1′ Φεβρ, 89′ Σαρμπονιέ / 20′ Τοβέν, 27′, 79′ Τσαλέτα-Τσαρ)