15.9 C

Ναϊμέγκεν – ΟΦΗ 2-0: Νέα φιλική ήττα και επιστροφή στη βάση

Ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα από τη Ναϊμέγκεν με 2-0, στο 6ο και τελευταίο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας (0-2-4), με το οποίο ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της κρητικής ομάδας επί ολλανδικού εδάφους. Η αποστολή του ΟΦΗ επιστρέφει το Σάββατο (31/7) στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Οι γηπεδούχοι, που επέστρεψαν στην πρώτη κατηγορία της Ολλανδίας ενόψει της σεζόν 2021/22, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούιγν.

Η κρητική ομάδα είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 40′ με τον Γκονσάλες (υπό δοκιμήν επιθετικός) να σουτάρει εκτός περιοχής, την μπάλα να κοντράρει και τον Μπράντερχορστ να μπλοκάρει.

Στο 51′ ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, με το σουτ του Μπαλογιάννη να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα Μπράντερχορστ. Ένα λεπτό αργότερα (52′), o Μάρκες με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου για το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Ουές, Γρίβας, Στάρτζεον, Γκονσάλες.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι: Σηφάκης, Διαμαντής, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Πασαλίδης, Ντε Γκούζμαν, Σαρντινέρο, Καστάνιος.