16.6 C

Νάπολι – Φιορεντίνα 2-5: Τη διέσυρε και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου (vid)

Απίθανη πρόκριση στο «Εστάδιο Ντιέγκο Μαραντόνα» πανηγυρίζει η Φιορεντίνα που σκόρπισε τη Νάπολι (2-5) στην παράταση για να πάρει το εισιτήριο στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας εκεί όπου θα διεκδικήσει την παρουσία της στα ημιτελικά απέναντι στην εκρηκτική Αταλάντα!

Οι Βιόλα ήταν εμφανώς καλύτεροι και δίκαια έφτασαν σε μια τόσο ευρεία νίκη και μάλιστα σε ένα ματς που δεν κύλησε ιδανικά για αυτούς για μεγάλο διάστημα: Στο 41′ ο Βλάχοβιτς με καταπληκτική κίνηση εξέθεσε τον Τουανζέμπε και με τέλεια εκτέλεση έγραψε το 0-1, με τον Μέρτενς όμως να απαντά άμεσα με ωραίο τελείωμα μετά το λάθος του Ντραγκόβσκι.

Ο Πολωνός γκολκίπερ ήταν ο μοιραίος για τη Φιορεντίνα καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αποβλήθηκε καθώς γκρέμισε ως τελευταίος παίκτης τον Πετάνια. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και στο 57′ πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το φανταστικό πλασέ του Μπιράγκι που είδε την μπάλα να του στρώνεται μετά την… αποτυχημένη προσπάθεια του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Νάπολι είδε την αναμέτρηση – παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα – να μην κυλά όπως θέλει. Ο Λοσάνο και ο Φαμπιάν Ρουίθ που πέρασαν στον αγώνα στο 64′ αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα στο 84′ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αφήνοντας τους Ναπολιτάνους με εννέα παίκτες!

Ωστόσο, έστω και στην εκπνοή η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ισοφάρισε με το πλασέ του Πετάνια για να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Η Φιορεντίνα ήταν ανώτερη και εκεί, με υπομονή κυκλοφόρησε την μπάλα και βρήκε τρία γκολ σκορπίζοντας τη Νάπολι.

Ο Βενούτι με δυνατό διαγώνιο σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-3 από τη σέντρα του Μαλέ και στη συνέχεια έδωσε έτοιμο γκολ στον Πιόντεκ (σκόραρε στο ντεμπούτο του) πριν διαμορφώσει στο 119′ ο Μαλέ το 2-5.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα (46′ Μέρετ), Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Τουανζέμπε, Γκουλάμ (85′ Μαλκουί), Ντέμε (64′ Φαμπιάν Ρουίθ), Λομπότκα (90+1′ Τσόφι), Πολιτάνο (64′ Λοσάνο), Ελμάς, Μέρτενς, Πετάνια (94′ Ζεσούς)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Βενούτι, Μιλένκοβιτς, Νάστασιτς (91′ Ίγκορ), Μπιράγκι, Καστροβίλι (89′ Μποναβεντούρα), Τορέιρα, Ντάνκαν (45+4′ Τερατσιάνο), Σαπονάρα (46′ Μαλέ), Γκονσάλες (89′ Ικονέ), Βλάχοβιτς (73′ Πιόντεκ)