17.6 C

Νάπολι – Κάλιαρι 2-0: Απτόητοι οι Ναπολιτάνοι, Όσιμεν λαμπρός τους οδηγεί (vid)

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε το 6/6 - στον πάγκο έμεινε ο Κώστας Μανωλάς - και βρίσκεται στο +2 από τη Μίλαν και στο +4 από την Ίντερ

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της Νάπολι στη φετινή σεζόν στη Serie A συνεχίζεται, καθώς το βράδυ της Κυριακής (26/9) επικράτησε πολύ εύκολα στο «Εστάδιο Ντιέγκο Μαραντόνα» με 2-0 της Κάλιαρι.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι – χωρίς τον Κώστα Μανωλά που έμεινε στον πάγκο – έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από πολύ νωρίς, όπως είχε κάνει κόντρα στη Σαμπντόρια. Ο Όσιμεν είχε ανοίξει το σκορ στο 10′ με κεφαλιά και κόντρα στην Κάλιαρι το έκανε ένα λεπτό αργότερα με πλασέ μετά το γύρισμα του Ζιελίνσκι από τα δεξιά.

Το γκολ που σφράγισε τη νίκη ήρθε στο 57ο λεπτό με τον Ινσίνιε να νικά τον Κράνιο από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που υποδείχθηκε σε ανατροπή του Όσιμεν.

Η Νάπολι συνεχίζει ακάθεκτη με το απόλυτο (6/6) και αφού υποδεχθεί τη Σπαρτάκ Μόσχας μεσοβδόμαδα, θα χρειαστεί να ετοιμαστεί για το ματς με τη Φιορεντίνα εκτός έδρας που θα αποτελέσει ένα ακόμα πολύ σκληρό τεστ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 25/09

Σπέτσια – Μίλαν 1-2 (80′ Βέρντε, 52′ Μαλντίνι, 87′ Ντίαζ)

Ίντερ – Αταλάντα 2-2 (5′ Μαρτίνες, 71′ Τζέκο / 30′ Μαλινόφσκι, 38′ Τολόι)

Τζένοα – Βερόνα 3-3 (77′ Κρισίτο, 80′, 85′ Ντέστρο / 8′ Σιμεόνε, 49′ πεν. Μπάρακ, 90+1′ Κάλινιτς)

Κυριακή 26/9

Γιουβέντους – Σαμπντόρια 3-2 (10′ Ντιμπάλα, 43′ πεν. Μπονούτσι, 57′ Λοκατέλι / 44′ Γιοσίντα, 83′ Καντρέβα)

Έμπολι – Μπολόνια 4-2 (1′ αυτ. Μπονιφάζι, 32′ Πιναμόντι, 54′ πεν. Μπαϊράμι, 90′ Ρίτσι / 11′ Μπάροου, 77′ Αρναούτοβιτς)

Ουντινέζε – Φιορεντίνα 0-1 (16′ πεν. Βλάχοβιτς)

Σασουόλο – Σαλερνιτάνα 1-0 (54′ Μπεράρντι)

Λάτσιο – Ρόμα 3-2 (10′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 19′ Πέδρο, 63′ Φελίπε Άντερσον / 41′ Ιμπάνιες, 69′ πεν. Βερετού)

Νάπολι – Κάλιαρι 2-0 (11′ Όσιμεν, 57′ πεν. Ινσίνιε)