20.5 C

Νάπολι – Μπαρτσελόνα 1-1: Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης με Γκριεζμάν

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Νάπολι και Μπαρτσελόνα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, με τους Καταλανούς να διατηρούν ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Γκριεζμάν στο 57′ και ισοφάρισε την γκολάρα του Μέρτενς.

Η Νάπολι είχε σαφές πλάνο: Αμύνθηκε χαμηλά με διπλή ζώνη άμυνας και επεδίωξε να χτυπήσει στην κόντρα με την ταχύτατη επιθετική τριπλέτα που απαρτιζόταν από τους Μέρτενς, Ινσίνιε και Καγιεχόν, ενώ δεν είχε κανένα θέμα να αφήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στην Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί ναι μεν είχαν την υπεροχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης, ανακτούσαν άμεσα την μπάλα όποτε χανόταν, ωστόσο οι παίκτες του Σετιέν ήταν σε μεγάλο βαθμό στατικοί με αποτέλεσμα να μην απειλήσουν στο ελάχιστο την εστία του Οσπίνα στο πρώτο μέρος και με τους Ιταλούς να μην κουράζονται καθόλου.

Μάλιστα, έκλεισαν εντελώς τον Μέσι που κινείτο κεντρικά και δεν μπορούσε να συνεργαστεί με τους συμπαίκτες του. Στη μοναδική της καλή στιγμή, η Νάπολι βρήκε γκολ. Ο κορυφαίος για τους Ιταλούς, Πιοτρ Ζιελίνσκι, έκλεψε από τον Φίρπο, έδωσε την κατάλληλη στιγμή πάσα στον Μέρτενς που με απίθανο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Τερ Στέγκεν για το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν με την είσοδο του Αρτούρ αντί του Ράκιτιτς στο 54′ και πέντε λεπτά αργότερα βρήκαν δίχτυα με υπέροχο γκολ. Ο Μπουσκέτς έβγαλε κάθετη πάσα στον Σεμέντο που κινήθηκε στην πλάτη του Μάριο Ρούι, ο Πορτογάλος γύρισε στον Γκριεζμάν που σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1.

Η Νάπολι έκανε μια μικρή προσπάθεια να βγει από το… καβούκι της και επιχείρησε να βρει δεύτερο γκολ, αλλά η απώλεια του Μέρτενς που αποχώρησε τραυματίας και έδωσε τη θέση του στον Μίλικ, έκανε τους Ναπολιτάνους πιο αργούς. Παρόλα αυτά βρήκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ινσίνιε, ο οποίος όμως είδε τον Τερ Στέγκεν να διατηρεί το 1-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Βιδάλ στο 89′. Μια σημαντική απουσία ενόψει της ρεβάνς στη Βαρκελώνη, η οποία προστίθεται σε αυτή του Μπουσκέτς, ο οποίος συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες.

Νάπολι (Γκατούζο): Οσπίνα, Ρούι, Μανωλάς, Μαξίμοβιτς, Ντι Λορέντσο, Φαμπιάν Ρουίθ, Ντέμε (79′ Άλαν), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (74′ Πολιτάνο), Ινσίνιε, Μέρτενς (54′ Μίλικ)

Μπαρτσελόνα (Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Φίρπο, Ουμτιτί, Πικέ (90+3′ Λανγκλέ), Σεμέντο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (56′ Αρτούρ), Ντε Γιονγκ, Βιδάλ, Γκριεζμάν (87′ Φάτι), Μέσι