15.9 C

Νάπολι: Ο Ντε Λαουρέντις τα «έβαλε» με τον Γκατούζο για τον Μανωλά

Μοιραίος αποδείχθηκε ο Κώστας Μανωλάς στο χθεσινό ματς με τη Σασουόλο, παραχωρώντας πέναλτι στο 90+5′ το οποίο διαμόρφωσε και το τελικό 3-3, με τον Αουρέλιο Ντε Λαουρέντις να τα «χώνει» στον Τζενάρο Γκατούζο για την επιλογή του να «ρίξει» στον αγώνα τον Έλληνα διεθνή.

Η επιστροφή του Μανωλά για πρώτη φορά στην αποστολή της Νάπολι και η ολιγόλεπτη συμμετοχή του στην αναμέτρηση, μετά από τις 6 Φεβρουαρίου και τον τραυματισμό του με την Τζένοα, δεν λειτούργησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον Έλληνα αμυντικό.

Αν και οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, φάνηκε ότι στο τέλος θα έφευγαν με το τρίποντο από το «Mapei», με τον Κώστα Μανωλά ωστόσο, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 86′, να κάνει την ανατροπή στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν υπέπεσε σε πέναλτι.

Το αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να κάνουν το 3-3 με τον Καπούτο και να παίρνουν τη μπουκιά μέσα από το στόμα της Νάπολι.

Η εξέλιξη αυτή, όπως αναφέρει το Gazzetta dello Sport, έκανε έξαλλο τον πρόεδρο των «παρτενοπέι», ο οποίος έριξε την ευθύνη στον Ιταλό τεχνικό για την επιλογή του να περάσει ως αλλαγή τον Μανωλά.

Μάλιστα, σύμφωνα με ιταλικά δημοσιεύματα ο Γκατούζο θα πρέπει να θεωρείται «τελειωμένος» από τον πάγκο της Νάπολι, ενώ και το μέλλον του Κώστα Μανωλά στην ομάδα από το καλοκαίρι κι έπειτα μόνο βέβαιο δεν είναι.