15.9 C

Νάπολι – Σαλερνιτάνα 4-1: Ο Ινσίνιε έπιασε τον Μαραντόνα στην τεσσάρα των Ναπολιτάνων (vid)

Ένα εύκολο τρίποντο για την Νάπολι επεφύλασσε η αναμέτρηση κόντρα στην Σαλερνιτάνα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 4-1.

Οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι μπορεί να τα βρήκαν σκούρα μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο 45λεπτο «καθάρισαν» την αντίπαλο τους με συνοπτικές διαδικασίες.

Το πρώτο γκολ του αγώνα ήρθε για τους Παρτενοπέι με τον Ζουάν Ζεζούς στο 17′ να κάνει το 1-0. Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ανήκε στον Φεντερίκο Μπονατσόλι, ο οποίος στο 33ο λεπτό σκόραρε για το 1-1.

Μέσα σε ελάχιστα λεπτά όμως η Νάπολι κατάφερε να κάνει εύκολο το απόγευμα της. Στο 45+4′ με πέναλτι ο Μέρτενς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, για να πάρει την σκυτάλη στην επιστροφή από την ανάπαυλα ο Ραχμάνι και να κάνει το 3-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε και πάλι από την λευκή βούλα, με τον Λορέντζο Ινσίνιε να αναλαμβάνει αυτή τη φορά την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 4-1, στο 53ο λεπτό του αγώνα. Το συγκεκριμένο γκολ έχει ιστορική σημασία για τον Ιταλό αφού έφτασε τα 115 γκολ με τη φανέλα της Νάπολι όσα είχε ο Θρυλικός Ντιέγκο Μαραντόνα με την ομάδα του ιταλικού νότου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 22/1

Τζένοα – Ουντινέζε 0-0

Ίντερ – Βενέτσια 2-1 (40’ Μπαρέλα, 90′ Τζέκο / 19’ Ανρί)

Λάτσιο – Αταλάντα 0-0

Κυριακή 23/1

Κάλιαρι – Φιορεντίνα 1-1 (49′ Zoάο Πέντρο / 75′ Σοτίλ)

Νάπολι – Σαλερνιτάνα 4-1 (17′ Ζουάν Ζεζούς, 45+4 Μέρτενς, 47′ Ραχμάνι, 53′ Ινσίνιε / 33′ Μπονατσόλι)

Τορίνο – Σασουόλο 1-1 (16′ Σανάμπρια / 88′ Ρασπαντόρι)

Σπέτσια – Σαμπντόρια 1-0 (16′ Βέρντε)

Έμπολι – Ρόμα (19:00)

Μίλαν – Γιουβέντους (21:45)