16.7 C

Νάπολι – Βενέτσια 2-0: Νικηφόρα πρεμιέρα με δέκα παίκτες και Μανωλά να παίζει σε όλο το ματς (vid)

Την ώρα που οι Ιταλοί επιμένουν πως ο Κώστας Μανωλάς θα αποχωρήσει μέχρι το τέλος της μεταγραφικής περιόδου από τη Νάπολι για να επιστρέψει στον Ολυμπιακό, ο έμπειρος διεθνής στόπερ παίρνει φανέλα βασικού στην πρεμιέρα με τη Βενέτσια στο «Στάδιο Ντιέγκο Μαραντόνα».

Ο Μανωλάς έπαιξε και τα 90′ στο πλευρό του Κουλιμπαλί υπό τις οδηγίες του νέου του προπονητή, Λουτσιάνο Σπαλέτι και οι Ναπολιτάνοι πήραν μια δύσκολη νίκη με 2-0 απέναντι στη νεοφώτιστη Βενέτσια. Και λέμε δύσκολη, γιατί οι Ναπολιτάνοι υποχρεώθηκαν να αγωνιστούν με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό λόγω της αποβολής του Οσιμέν με απευθείας κόκκινη κάρτα!

Οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν ποτέ το υπέρ τους αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 56′ γλίτωσαν από το γκολ όταν ο Ινσίνιε έστειλε άουτ την μπάλα στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Έξι λεπτά αργότερα ο Ντι Λορέντσο κέρδισε νέο πέναλτι – ξανά – για χέρι και ο Ινσίνιε αυτή τη φορά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πέτυχε το 1-0. Το 2-0 διαμορφώθηκε από τον Ελμάς με εξαιρετική ντρίμπλα και σουτ στο 73ο λεπτό.

Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Φαμπιάν Ρουίθ (72′ Γκαετάνο), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (35′ Ελμάς), Πολιτάνο (71′ Λοσάνο), Οσιμέν, Ινσίνιε (85′ Πετάνια)

Βενέτσια: Μαένπα, Εμπουέχι (51′ Σβόμποντα), Καλντάρα, Τσεκαρόνι, Μολινάρο, Φιορντιλίνο (63′ Τέσμαν), Πέρετς (74′ Γκαλάτσι), Χέιμανς (74′ Ντέζι), Γιόνσεν, Ντι Μαριάνο (63′ Σίγκουρντσον), Φόρτε

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/8

Ίντερ – Τζένοα 4-0 (6′ Σκρίνιαρ, 14′ Τσαλχάνογλου, 74′ Βιδάλ, 87′ Τζέκο)

Βερόνα – Σασουόλο 2-3 (71′, 90′ Ζακάνι / 32′ Ρασπαντόρι, 51′ Τζούρισιτς, 77′ Τραορέ)

Έμπολι – Λάτσιο 1-3 (4′ Μπαντινέλι / 6′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 31′ Λατσάρι, 41′ πεν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο – Αταλάντα 1-2 (79′ Μπελότι / 6′ Μουριέλ, 90+3′ Πικόλι)

Κυριακή 22/8

Μπολόνια – Σαλερνιτάνα 3-2 (59′, 77′ Ντε Σιλβέστρι, 75′ Αρναούτοβιτς / 52′ πεν. Μπονατσόλι, 70′ Κουλιμπαλί)

Ουντινέζε – Γιουβέντους 2-2 (51′ πεν. Περέιρα, 83′ Ντεουλοφέου / 3′ Ντιμπάλα, 23′ Κουαδράδο)

Ρόμα – Φιορεντίνα 3-1 (26′ Μιχιταριάν, 64′, 80′ Βερετού / 60′ Μιλένκοβιτς)

Νάπολι – Βενέτσια 2-0 (62′ πεν. Ινσίνιε, 73′ Ελμάς)