21.1 C

Νάπολι – Βερόνα 1-1: Φονέας των γιγάντων η παρέα του εκπληκτικού Σιμεόνε (vid)

Μία εβδομάδα μετά την «μαχαιριά» στη Γιουβέντους, η μαχητική Βερόνα κατάφερε να σταματήσει μέχρι και το τρένο της Νάπολι, χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του τρομερού Τσιοβάνι Σιμεόνε, που έχει μία σπάνια… μανία να σκοράρει απέναντι στους «μεγάλους» της Ιταλίας.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Παρτενοπέι νιώθουν «καυτή» την ανάσα της Μίλαν που αγωνίζεται αργότερα στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στην Ίντερ.

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας είδαν τον ασταμάτητο Σιμεόνε να ανοίγει το σκορ στο 13ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσια με τον Ντι Λορέντσο λίγο αργότερα (18′), αλλά να μην καταφέρνουν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα των δύο παικτών που είχαν στα τελευταία λεπτά και να μένουν σε μία «κρύα» ισοπαλία, που επιβεβαίωσε ότι η φετινή Βερόνα του Ίγκορ Τούντορ είναι ικανή για μεγάλα πράγματα, πόσο μάλλον όταν βρίσκει απέναντι της τα «θηρία» του ιταλικού ποδοσφαίρου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 5/11

Έμπολι – Τζένοα 2-2 (62′ Ντι Φραντσέσκο, 72′ Ζουρκόφσκι / 13′ Κρισίτο, 89′ Μπιάνκι)

Σάββατο 6/11

Σπέτσια – Τορίνο 1-0 (58’ Σάλα)

Γιουβέντους – Φιορεντίνα 1-0 (90+1′ Κουαρδάδο)

Κάλιαρι – Αταλάντα 1-2 (27′ Ζοάο Πέδρο / 6′ Πάσαλιτς, 43′ Σαπάτα)

Κυριακή 7/11

Βενέτσια – Ρόμα 3-2 (3′ Καλντάρα, 65′ πεν. Αράμου, 74′ Οκερέκε / 43′ Σαμουρόντοφ, 45+2′ Έιμπραχαμ)

Σαμπντόρια – Μπολόνια 1-2 ( 47′ Σβάνμπεργκ, 78′ Αρναούτοβιτς / 77′ Θόρσμπι)

Ουντινέζε – Σασουόλο 3-2 (8′ Ντεολοφέου, 39′ Φρατέζι, 51′ Μπέτο / 15′ Μπεράρντι, 28′ Φρατέζι)

Νάπολι – Βερόνα 1-1 (13′ Σιμεόνε / 18′ Ντι Λορέντσο)

Λάτσιο – Σαλερνιτάνα 3-0 (31′ Ιμόμπολε, 36′ Πέδρο, 69′ Λουίς Αλμπέρτο)

Μίλαν – Ίντερ (21:45)