17.6 C

Nations League: Νύχτα τρόμου για Ισλανδία και Κρίστινσον, τεσσάρα η Γαλλία στην Κροατία

Βραδιά… τρόμου βίωσε στις Βρυξέλλες ο νέος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Έγκμουντουρ Κρίστινσον. Ο Ισλανός γκολκίπερ είδε την εστία του να παραβιάζεται πέντε φορές από τους Βέλγους, με τον ίδιο να φέρει μερίδιο ευθύνης στα περισσότερα απ’ όσα δέχθηκε στη βαριά ήττα της ομάδας του (5-1).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το τυχερό γκολ του Φρίντγιονσον στο 11′, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή μέσα στα επόμενα έξι λεπτά. Πρώτα ο Βίτσελ ισοφάρισε σε 1-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπατσουαγί επωφελήθηκε από την ασταθή απόκρουση του Κρίστινσον και έγραψε το 2-1.

Στο 50′ ο Μέρτενς πέτυχε το 3-1, ενώ ο Μπατσουαγί έβαλε για δεύτερη φορά το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ στο 69′ για το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 80′ ο Ντοκού.

Η Αγγλία πραγματοποίησε κακή εμφάνιση εκτός έδρας απέναντι στη Δανία και έμεινε στο 0-0. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως σε όλο το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σάουθγκεϊτ είχε μόλις μία τελική…

Στα άλλα μεγάλα ματς της βραδιάς, η Πορτογαλία με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο (ποιον άλλον;) επιβλήθηκε με 2-0 της Σουηδίας εκτός έδρας. Ο Πορτογάλος ξεπέρασε τα 100 γκολ με μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ και ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής.

Στο remake του τελικού του Μουντιάλ 2018, η Γαλλία έκανε επίδειξη δύναμης – απόντος του Εμπαπέ που ταλαιπωρείται από κορωνοϊό – κόντρα στην Κροατία και επικράτησε με 4-2.

Ο Λόβρεν με υπέροχη ενέργεια άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 17′, ωστόσο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο οι Γάλλοι είχαν φτάσει στην ανατροπή. Ο Μπρέκαλο ισοφάρισε σε 2-2 στο 55′, ενώ ο Ουπαμεκανό στο 65′ πέτυχε το 3-2 και ο Ζιρού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 77′ το τελικό 4-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς:

LEAGUE A – GROUP 2

Βέλγιο – Ισλανδία 5-1 (13′ Βίτσελ, 17′, 69′ Μπατσουαγί, 50′ Μέρτενς, 80′ Ντοκού / 11′ Φρίντγιονσον)

Δανία – Αγγλία 0-0

LEAGUE A – GROUP 3

Γαλλία – Κροατία 4-2 (43′ Γκριεζμάν, 45′ αυτ. Λιβάκοβιτς, 65′ Ουπαμεκανό, 77′ πεν. Ζιρού / 17′ Λόβρεν, 55′ Μπρέκαλο)

Σουηδία – Πορτογαλία 0-2 (45′, 72′ Ρονάλντο)