22.6 C

Nations League: Στο Final 4 η Γαλλία, ανοιχτοί λογαριασμοί για Γερμανία και Ισπανία

Η Γαλλία ήταν εκείνη που πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της βραδιάς. Απέναντι στην κάτοχο του Nations League, Πορτογαλία, η ομάδα του Ντεσάν έκανε καταπληκτικό παιχνίδι και πήρε το τρίποντο (0-1) που την έφερε στην κορυφή του τρίτου ομίλου και της έδωσε το εισιτήριο για το Final 4 της διοργάνωσης!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, αλλά σταδιακά οι Γάλλοι πήραν τον έλεγχο και ξεκίνησαν να απειλούν την εστία του Ρούι Πατρίσιο. Στο πρώτο ημίχρονο έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν από ωραία κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν ο Μαρσιάλ – που έχασε αρκετές ευκαιρίες – σημάδεψε το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος το προβάδισμα των Γάλλων ήρθε στο 54′. Ο Ραμπιό από τα αριστερά έκανε το σουτ, ο Πατρίσιο δεν απέκρουσε σωστά και ο Καντέ – που δεν το συνηθίζει – πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Ρονάλντο και ο Ζοσέ Φόντε (που είχε δοκάρι) δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τους Γάλλους στο τέλος να πανηγυρίζουν την πρόκριση τους στο F4.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Σουηδία πήρε την πρώτη της νίκη απέναντι στην Κροατία. Ο φορμαρισμένος Κουλουσέφσκι άνοιξε το σκορ στο 36′ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντανίελσον πέτυχε το 2-0. Εκείνος ήταν που άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν για το τελικό 2-1 στο 82′.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ – 3ος ΟΜΙΛΟΣ

Πορτογαλία – Γαλλία 0-1 (54′ Καντέ)

Σουηδία – Κροατία 2-1 (36′ Κουλουσέφσκι, 45+2′ Ντανίελσον / 82′ αυτ. Ντανίελσον)

Γαλλία – Σουηδία (21:45)

Οι Γερμανοί χρειάστηκαν ηλεκτροσόκ για να ξυπνήσουν και να φτάσουν στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου.

Η Ουκρανία με τον Γιάρεμτσουκ στο 12′ προηγήθηκε και θορύβησε την ομάδα του Γιόακιμ Λεβ που ισοφάρισε στο 23′ σε 1-1 με τον Σανέ. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βέρνερ. Ο στράικερ της Τσέλσι με ασίστ του Γκορέτσκα σημείωσε το 2-1 στο 33′, ενώ στο 64′ τελείωσε ιδανικά την αντεπίθεση για το τελικό 3-1.

Για την Ισπανία το βράδυ δεν ήταν εύκολο, αφού έμεινε στο 1-1 με την Ελβετία και πλέον θα παίξει την Τρίτη τελικό πρώτης θέσης με τη Γερμανία.

Οι σκληροτράχηλοι Ελβετοί βρήκαν δίχτυα στο 26′ με το εκπληκτικό γκολ του Φρόιλερ, ενώ ο Ζόμερ απέκρουσε τα δύο πέναλτι του Ράμος στο 56’και στο 82′. Ένα λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης – και με την Ελβετία να αγωνίζεται με δέκα λόγω της αποβολής του Ελβέντι – ο Ζεράρ Μορένο ισοφάρισε σε 1-1.