25.3 C

NBA: Χάρντεν και Ντουράντ κρατάν όρθιους τους Νετς, οι Λέικερς «γονάτισαν» τους Σέλτικς στο classico (vids)

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να είναι ξανά «διπλός» (23 πόντοι, 12 ασίστ) και τον Κέβιν Ντουράντ (24π.) άξιος συμπαραστάτης του, οι Μπρούκλιν Νετς υπέταξαν με 102-99 την αντίσταση των Μάβερικς, που αρκέστηκαν στην ποιότητα του Ντόντσιτς (28 πόντοι) αλλά στο τέλος βγήκαν χαμένοι.

Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς, οι Λέικερς πήραν εμφατική νίκη με 117-102 επί των Σέλτικς σε ένα ματς με αρκετή ένταση και μεγάλους πρωταγωνιστές την τριάδα φωτιά των «Λιμανάνθρωπων» με ΛεΜπρόν, Γουέστμπρουκ και Ντέιβις.

Ο king James τελείωσε το ματς με άνετη «30άρα», έχοντας 11/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Σημαντική και η συνεισφορά του Ράσελ Γουέστμπρουκ κυρίως στην τέταρτη περίοδο με σουτ «μαχαιριές» από την περιφέρεια.