21.4 C

NBA: Με επική ανατροπή το 2-0 οι Μαϊάμι Χιτ

Οι Μπόστον Σέλτικς έψαχναν αντίδραση μετά από την πρώτη τους ήττα στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας, αλλά αυτή τελικά δεν ήρθε, καθώς οι Μαϊάμι Χιτ πήραν τη νίκη με 106-101.

Η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα έκανε κατάθεση ψυχής στο παρκέ του Ορλάντο, καθώς παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 60-43 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν.

Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο, μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα, καθώς δέχθηκαν μόλις 17 πόντους οι Χιτ επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης και πήραν τα ηνία του αγώνα στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-84).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους Χιτ να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους Σέλτικς να μην μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Τελικά, οι Χιτ πήραν τη νίκη, κάνοντας την ανατροπή από το -17 και έκαναν το 2-0 στη σειρά με την ομάδα του Μπραντ Στίβενς.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-28, 60-47, 77-84, 101-106.