22.5 C

NBA: Μιλγούοκι για δαχτυλίδι, 1-0 τους Τορόντο Ράπτορς!

Η παρέα του Γιάννη ξεκίνησε δυναμικά τους τελικούς της Ανατολής, κερδίζοντας με 108-100 τους Ράπτορς και έδειξε ότι σκοπεύει να φτάσει μέχρι το τέλος

Οι Μιλγουόκι Μπακς με κορυφαίο τον Μπρουκ Λόπεζ που πέτυχε 29 πόντους, κατάφεραν να κερδίσουν με 108-100 και να κάνουν το 1-0 απέναντι στην παρέα του Λέοναρντ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέβαλε τα μέγιστα στην νίκη των γηπεδούχων πετυχαίνοντας 24 πόντους,  14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Η ομάδα του Τορόντο μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, απαντώντας στους 6 συνεχόμενους πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο, κάνοντας ένα σερί στην πρώτη περίοδο. Οι Τορόντο Ράπτορς έδειχναν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τους γηπεδούχους να πλησιάσουν, καθώς το ημίχρονο έκλεισε στο +13, αλλά στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη βρήκε τις λύσεις με τους Μπρόγκντον και Λόπεζ να βάζουν σημαντικούς πόντους.

Λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο, οι Μπακς πλησίασαν στο -3, αλλά και πάλι οι απαντήσεις δεν έλειπαν από τους Καναδούς που έκαναν το -3 +10. Ο Καουάι Λέοναρντ έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση των Ράπτορς, απατώντας σε αυτές των Λόπεζ, Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 για τους φιλοξενούμενους.

Οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν την κατάσταση, καθώς έφτασαν το παιχνίδι στο -1, αλλά την διαφορά την κρατούσε ο MVP των φετινών Ράπτορς. Το παιχνίδι έμοιαζε να γυρνάει, όμως πάντα κάτι γίνονταν και δεν μπορούσε η άμυνα των «ελαφιών» να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Λέοναρτ, μέχρι που η παρέα του Γιάννη βρήκε τελικώς τις λύσεις.

Ο Μπρουκ Λόπεζ πήρε το όπλο του, αρχίζοντας να πετυχαίνει απανωτούς πόντους από την περιφέρεια βάζοντας μπροστά τους Μπακς με 84-83. Τα «ελάφια» σταμάτησαν τα δυνατά ατού των Ράπτορς, πραγματοποιώντας ένα σερί 10-0, και κάπου εκεί το ματς έδειχνε ότι οδηγείται στην πλευρά των γηπεδούχων, πράγμα και το οποίο έγινε.

Επόμενο παιχνίδι για τις δύο ομάδες είναι τα χαράματα του Σαββάτου στις (03:30) ώρα Ελλάδος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-34, 51-59, 76-83, 108-100

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 11 (11 ριμπάουντ), Λόπεζ 29 (11 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Μπλέντσο 9, Μίροτιτς 13 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 24 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Ιλιασόβα 7, Χιλ, Κόνατον (6 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 15

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Γκασόλ 6 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόουρι 30 (8 ριμπάουντ), Γκριν 6 (6 ριμπάουντ), Λέοναρντ 31 (9 ριμπάουντ), Σιάκαμ 15, Πάουελ 6, ΒανΒλίτ 2, Ιμπάκα 4