16.6 C

NBA: Οι Μάβερικς διέσυραν τους Κλίπερς με 124-73, ήττα για τους Μπακς (vids)

Οι Ντάλας Μάβερικς έγραψαν ιστορία κόντρα στους Λος Άντζλελες Κλίπερς επικρατώντας με 124-73, αλλά εκείνο που θα μείνει στην Ιστορία είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έφτασε τους 50 (!) πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Μάβερικς να προηγούνται 77-27, με τους 50 πόντους διαφορά να αποτελούν τη μεγαλύτερη διαφορά ημιχρόνου στην ιστορία του NBA.

Στην επανάληψη οι Κλίπερς επανήλθαν, ωστόσο οι Μάβερικς δεν είχαν καμία διάθεση να αφήσουν το πόδι από το γκάζι. Κορυφαίος για την ομάδα του Ντάλας ο Λούκα Ντόνσιτς με απολογισμό 24 πόντους 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αγγίζοντας το triple – double. Ρίτσαρντσον και Χάρνταγουεi πρόσθεσαν άλλους 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Για τους Κλίπερς οι διασωθέντες της συντριβής ήταν οι Πολ Τζορτζ (15 πόντοι) και Σερζ Ιμπάκα (13 πόντοι 9 ριμπάουντ).

Οι Μιλγουόκι Μπακς γνώρισαν νέα ήττα, αυτή τη φορά κόντρα στους Νιου Γιορκ Νικς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε double-double με 27 πόντους (8/13 βολές, 8/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα), πήρε 13 ριμπάουντ, είχε 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 32 λεπτά, ωστόσο δεν ήταν αρκετά για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Οι Τζούλιους Ραντλ και Έλφριντ Πέιτον «πήραν από το χέρι» την ομάδα της Νέας Υόρκης, πετυχαίνοντας 29 και 27 πόντους αντίστοιχα, με τον Ράντλ να μαζεύει και 14 ριμπάουντ.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες για τους Μπακς, οι οποίοι ψάχνουν τα πατήματά τους στη νέα σεζόν.