18.1 C

NBA: Τέλος η σεζόν για Μπακς, προβάδισμα οι Λέικερς

Ακόμα μία σεζόν κλείνει με απογοητευτικό τρόπο για τους Μιλγουόκι Μπακς, καθώς γνώρισαν την τέταρτη ήττα από τους Μαϊάμι Χιτ (103-94) και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια των playoffs.

Σε ένα παιχνίδι που ο Μάικ Μπαντενχόλζερ δεν είχε στη διάθεσή του τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και κατάφεραν να πάρουν υπέρ τους διαφορά της τάξεως των 13 πόντων.

Ωστόσο, οι Μαϊάμι Χιτ αντέδρασαν άμεσα και ήδη από τη δεύτερη περίοδο κατάφεραν να πάρουν εκείνοι τα ηνία του αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-52.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, μειώνοντας ακόμα και στον έναν πόντο 56-57, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά. Στα επόμενα 6:30 λεπτά έμειναν χωρίς πόντο και οι Χιτ πήραν εκ νέου μία μεγάλη διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και τελικά το Μιλγουόκι γνώρισε την ήττα και το Μαϊάμι επέστρεψε μετά από έξι χρόνια στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, οι Λος Άντζελες Λέικερς νίκηαν τους Χιούστον Ρόκετς με 112-102, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να κάνει ένα εκπληκτικό παιχνίδι σημειώνοντας 36 πόντους, ενώ ο Άντονι Ντέιβις τον ακολούθησε με 26.