21.4 C

NBA: Τρομεροί Νάγκετς οδήγησαν τη σειρά με τους Κλίπερς σε Game 7 (vid)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι Ντένβερ Νάγκετς κατάφεραν να πάρουν μία δραματική νίκη με 111-98 επί των Λος Άντζελες Κλίπερς και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο Game 7.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ξεκινήσει πολύ πιο δυναμικά τον αγώνα, έχοντας ως σκοπό να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της δυτικής Περιφέρειας, όπου περιμένουν οι Λος Άντζελες Λέικερς.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο +16 για τους Κλίπερς (47-63), με την ομάδα του Μαλόουν να ψάχνει την αντίδραση που θα της έσωζε τη σεζόν.

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να τα κάνει όλα (34 π, 14 ριμπ, 7 ασ) οι Νάγκετς επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, παίζοντας παράλληλα φοβερή άμυνα, καθώς κράτησαν τους Κλίπερς στους 16 πόντους στην τρίτη περίοδο (77-79).

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Νάγκετς έδειξαν ότι είναι μία εξαιρετική ομάδα, σκοράροντας 34 πόντους, αλλά παίζοντας και τρομερή άμυνα, κρατώντας τους Κλίπερς κάτω από τους 100 πόντους, στο τέλος της αναμέτρησης.

Ο Καγουάι Λέοναρντ (25 π, 8 ριμπ, 5 ασιστ) και ο Πολ Τζορτζ (33 π, 6 ριμπ) δεν μπόρεσαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη και έτσι οι Νάγκετς πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 111-98 και πλέον οι όποιες διαφορές υπάρχουν θα λυθούν στο Game 7.