20.8 C

Nίκη για την Γιουβέντους με τα πρώτα γκολ του Ρονάλντο

Η Γιουβέντους πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ η Ρόμα έχασε βαθμούς απέναντι στην Κιέβο

Tην τέταρτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην φετινή Serie A πέτυχε η Γιουβέντους που επικράτησε με 2-1 της Σασουόλο εντός έδρας. Η «Μεγάλη Κυρία» οφείλει την επικράτηση της στον Κριστιάνο Ρονάλντο που βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και σκόραρε στο 50’ και το 65΄.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με την κεφαλιά του Μπαμπακάρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Ντάγκλας Κόστα με κόκκινη κάρτα μέσω VAR γιατί έριξε κουτουλιά, αγκωνιά και έφτυσε τον Ντι Φραντζέσκο της Σασουόλο.

Αντίθετα η Ρόμα είχε νέα βαθμολογική απώλεια αφού παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Κιέβο. Οι «τζιαλορόσι» προηγήθηκαν με 2-0 στο 30’ με τα γκολ των Ελ Σαράουι (10’) και Κριστάντε, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Μπίρσα στο 52’ και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Στεπίνσκι στο 83’.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της Serie A είναι: Ουντινέζε – Τορίνο 1-1 (28’ Ντε Πολ – 49’ Μεϊτέ), Τζένοα – Μπολόνια 1-0 (69’ Πιάτεκ)