18.9 C

Νέφτσι – Ολυμπιακός 0-1: Σίφουνας στο Μπακού!

Ο Ολυμπιακός ήταν λαβωμένος, αλλά παλικάρι μέσα στο Αζερμπαϊτζάν, νικώντας τη Νέφτσι ξανά με 1-0 και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League - Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Μασούρας στο 15', πάλι από ασίστ του Βαλμπουενά, έδωσε... ρέστα ο αριστερός μπακ-χαφ Σισέ!

Ο Ολυμπιακός των έντεκα απόντων και της σύνθεσης ανάγκης έκανε το καθήκον του στο Αζερμπαϊτζάν και εξασφάλισε με άνεση την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Πρωταθλήτρια Βουλγαρίας, Λουντογκόρετς! Με πειραματική εντεκάδα και στον επαναληπτικό για την β’ προκριματική φάση, o Θρύλος νίκησε τη Νέφτσι Μπακού με 1-0 και με απόλυτη δικαιοσύνη πήρε αυτό που άξιζε.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Γιώργος Μασούρας στο 15ο λεπτό με τον δεξιό μηρό μετά την κλασάτη «σκαφτή» πάσα του Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος ηγήθηκε στη ρεβάνς του Μπακού, δίνοντας την ασίστ (και κάνοντας κατάθεση ψυχής στο χορτάρι), όπως είχε δώσει την τελική πάσα και στον Μαντί Καμαρά, στο πρώτο παιχνίδι του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (21/7, 1-0). Οι Αζέροι είχαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο 90′ και ο Ολυμπιακός αδικείται από το τελικό σκορ, καθώς θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Βαλμπουενά

Από τους πρωταγωνιστές της δεύτερης διαδοχικής ευρωπαϊκής νίκης για την αγωνιστική περίοδο 2021/22 ήταν δίχως αμφιβολία ο Παπέ Αμπού Σισέ, ο οποίος χωρίς προετοιμασία κλήθηκε να παίξει σε ρόλο αριστερού μπακ-χαφ, συμμετέχοντας στη φάση του νικητήριου τέρματος! Παίζοντας με ανάποδο πόδι, ο υψηλόσωμος (1,97μ.) στόπερ ήταν συγκινητικός!

Σισέ

Ο Πέδρο Μαρτίνς έστησε άψογα τον Ολυμπιακό στον αγωνιστικό χώρο, ποντάροντας στους πιο έτοιμους παίκτες από μία πειραματική αποστολή, όπου απουσίαζαν συνολικά 11 ποδοσφαιριστές. Η ομάδα έκανε άριστο παιχνίδι στο τακτικό κομμάτι και αν ήταν πιο αποτελεσματική στο Αζερμπαϊτζάν, ο δείκτης του σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ο Πρωταθλητής Ελλάδας συνεχίζει το εκπληκτικό σερί του στα καλοκαιρινά προκριματικά των ευρωπαϊκών διασυλλογικών διοργανώσεων, μετρώντας 10 διαδοχικές προκρίσεις τα τελευταία πέντε χρόνια! Μάλιστα, επί εποχής Πέδρο Μαρτίνς, ο Θρύλος έχει 7 στις 7 προκρίσεις και είναι αήττητος με 11 νίκες σε 14 αγώνες (11-3-0)!

Να σημειωθεί πως με την πρόκριση επί της Νέφτσι Μπακού ο Ολυμπιακός εξασφάλισε τη συμμετοχή του σε ευρωπαϊκό όμιλο μέχρι τον Δεκέμβριο του 2021 ό,τι και να γίνει από εδώ και πέρα!

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Ο αγώνας

Ο Σαμίρ Αμπάσοβ παρέταξε τη Νέφτσι Μπακού με σύστημα 4-5-1, ενώ στον πρώτο αγώνα είχε χρησιμοποιήσει διάταξη 5-3-2. Την εστία υπερασπίστηκε ο Μαμάντοβ. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Μπουλούντοβ, Εμποντζί, Στάνκοβιτς και Μπασκέ. Ο Χαραμίζ αγωνίστηκε ως δεξιός εξτρέμ και ο Λαουάλ ως αριστερός εξτρέμ. Ο Κανέ έπαιξε ως εξάρι, με τους Μακχμούντοβ και Μπουγκρίν να αγωνίζονται ως εσωτερικοί μέσοι, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Ο Μέσα Κόλι αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης των Πρωταθλητών του Αζερμπαϊτζάν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 3-4-3 και έβαλε τέσσερα νέα πρόσωπα στην εντεκάδα σε σχέση με εκείνη του πρώτου αγώνα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Τους Λαλά, Ουσεϊνού Μπα, Σισέ και Σουρλή αντί των Ανδρούτσου, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκη και Μαντί Καμαρά. Παράλληλα, ο Πορτογάλος τεχνικός χρησιμοποίησε τέσσερις στόπερ στο βασικό σχήμα (Μπα, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Σισέ)!

Την εστία υπερασπίστηκε ο Τζολάκης. Οι τρεις στόπερ, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Ουσεϊνού Μπα, Σεμέδο και Μάρκοβιτς. Ο Λαλά κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Σισέ την αριστερή! Ουσιαστικά, πάντως, έπαιξε ως αριστερός μπακ, κάτι που είχε συμβεί για λίγα λεπτά στο φινάλε του τελικού Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην ΑΕΚ (12/9/2020, 1-0). Οι Σουρλής και Κούντε αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Βασίλης Σουρλής έπαιξε για πρώτη φορά ως βασικός σε ευρωπαϊκό παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, οι Μασούρας και Βαλμπουενά αγωνίστηκαν δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και ο Χασάν έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης. Ουσιαστικά, οι Μασούρας και Βαλμπουενά έπαιζαν πιο μέσα και όχι στις πτέρυγες, οπότε ουσιαστικά η διάταξη του Θρύλου στον αγωνιστικό χώρο ήταν 5-4-1.

Ο Ολυμπιακός είχε 10 παίκτες στον πάγκο. Τους Βατσλίκ, Καραργύρη, Ελ Αραμπί, Αλγκασίμ Μπα, Βρουσάι, Τσούμιτς, Παπαδόπουλο, Νικόλη, Λιάτσο, Ραντζέλοβιτς. Υπενθυμίζεται πως για διάφορους λόγους ο προπονητής των Ερυθρόλευκων δεν είχε στη διάθεσή του για τον επαναληπτικό στο Μπακού 11 ποδοσφαιριστές (Τικίνιο, Φορτούνης, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Κρίστινσον, Αγκιμπού Καμαρά, Ντρέγκερ).

Ήταν ένα παιχνίδι «ειδικών συνθηκών» με πειραματική εντεκάδα και στο δεύτερο επίσημο ματς της σεζόν 2021/22 για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρτίνς επέλεξε ένα «σφιχτό» σχήμα προκειμένου να διασφαλίσει ηρεμία και σταθερότητα στην άμυνα, αλλά και γενικότερα στις τρεις γραμμές. O αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση, επιβεβαιώνοντας το ρεπορτάζ των τελευταίων ημερών. Το χορτάρι είχε «μπαλώματα», ενώ η αναμέτρηση διεξήχθη σε δύσκολες καιρικές συνθήκες λόγω των ισχυρών ανέμων. Το γήπεδο ήταν σχεδόν γεμάτο (σ.σ.: 11.000 θέσεις η χωρητικότητά του).

Στο 3ο λεπτό ο Μέσα επιχείρησε αριστερό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και ο Τζολάκης απέκρουσε δύσκολα στο δεξιό «παραθυράκι» της εστίας του, για να μπλοκάρει σταθερά στη συνέχεια. Οι Αζέροι είχαν τον ενθουσιασμό και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την έδρα, την ώρα που ο Σισέ έπαιρνε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας μέχρι και τα αριστερά της μεγάλης περιοχής!

Ήταν προφανές ότι ο Ολυμπιακός (σ.σ.: αγωνίστηκε με τη δεύτερη εμφάνισή του, την μπλε, που είναι για τους εκτός έδρας αγώνες) ήθελε να «παγώσει» το ρυθμό και να… κόψει τη φόρα των γηπεδούχων. Το ματς ήταν ισορροπημένο και στο 15′ ο Θρύλος άνοιξε το σκορ! Οι Πειραιώτες πίεζαν ψηλά μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο και προσπαθούσαν να χαλάσουν την κυκλοφορία μπάλας των γηπεδούχων. Ο Σισέ είχε μείνει ψηλά στο γήπεδο και έκλεψε την μπάλα από τη λανθασμένη πάσα του Μπουλούντοβ, ο οποίος βρισκόταν υπό πίεση. Ο Σενεγαλέζος στόπερ ελίχθηκε σαν αριστερός εξτρέμ και μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από αριστερά, σουτάροντας με το αριστερό, υπό πίεση, προς την εστία. Ο Μαμάντοβ απέκρουσε και η μπάλα έφτασε στον Βαλμπουενά ύστερα από κόντρες. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός με μία «σκαφτή», αριστοτοτεχνικού επιπέδου, μπαλιά με το αριστερό από τα αριστερά της μικρής περιοχής σέντραρε προς τα μέσα και ο Μασούρας έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, με τον δεξιό μηρό (!), κάνοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό, ανάμεσα σε πέντε παίκτες των Αζέρων! Ναι! Ήταν ένα πολύτιμο γκολ.

Η Νέφτσι είχε μία μικρή και σπασμωδική αντίδραση με δύο σουτ από τους Μπουγκρίν και Μπασκέ στο 19′ και το 20′ αντίστοιχα. Και στις δύο περιπτώσεις, η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Ολυμπιακός σκόραρε στην πρώτη του τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση και έπρεπε να προστατεύσει αυτό το προβάδισμα και να μη δώσει δικαιώματα στους Αζέρους. Ο αέρας ήταν τόσο δυνατός, που δεν άφηνε τον Βαλμπουενά να εκτελέσει ένα κόρνερ στο 23′. Στο 28′ ο Χασάν έστρωσε την μπάλα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής για τον Σουρλή, ο οποίος σούταρε στην κίνηση με το δεξί και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 31′ ο επιθετικός Μιράμπντουλα Αμπάσοβ πήρε τη θέση του Μπουλούντοβ, ο οποίος έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Ο Σισέ ήταν παντού στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σε μία φάση στο 32′ πετάχτηκε ακόμα στην… καρδιά της αντίπαλης άμυνας για να πάρει κεφαλιά σαν κεντρικός επιθετικός μετά τη σέντρα του Βαλμπουενά με το δεξί πόδι από αριστερά. Στο 34′ ο Λαουάλ επιχείρησε ένα επικίνδυνο γύρισμα από αριστερά και η μπάλα πέρασε από όλους χωρίς να πεταχτεί παίκτης της Νέφτσι στην πορεία της. Ευτυχώς…

Στο 35′ ο Μασούρας ανατράπηκε στο όριο της μεγάλης περιοχής από αντίπαλο, αλλά ο Ρικάρντο ντε Μπούργκος δεν σφύριξε την παράβαση, σε μία φάση που «μύριζε» πέναλτι. Τα φάουλ ήταν 2-7 στο 38′! Ο Ολυμπιακός δεν έπαιρνε με τίποτα φάουλ υπέρ του. Στο 40′ ο Μπουγκρίν βρήκε χώρο και σούταρε διαγώνια από δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, περνώντας δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τζολάκη.

Ένα ήταν το λεπτό των καθυστερήσεων και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το καθοριστικό 1-0 για την ανάπαυλα. Τα φάουλ ήταν 2-10 σε βάρος των Πειραιωτών ύστερα από 45’+1′ λεπτά αγώνα. Ειδικά, ο Βαλμπουενά δεν έπαιρνε με τίποτα φάουλ από τον Ισπανό διαιτητή. Η ομάδα του Μαρτίνς είχε 7 τελικές προσπάθειες, τις 2 εξ αυτών στην εστία. Η Νέφτσι έκανε ελάχιστα πράγματα μπροστά, έχοντας 5 τελικές προσπάθειες, τη μία εξ αυτών στο στόχο. Τα κόρνερ ήταν 2-4, ενώ το ποσοστό κατοχή μπάλας είχε φτάσει το 44%-56% υπέρ των Πειραιωτών μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η λογική «έλεγε» πως ο Ολυμπιακός θα έβρισκε ακόμα περισσότερους χώρους από αυτούς που βρήκε μετά το υπέρ του 1-0. Η Νέφτσι «ανοίχθηκε» και έπρεπε να το κάνει περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο μήπως και ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν το εκτός έδρας γκολ που ήθελαν, αλλά το ματς είχε δρόμο ακόμα και ένα ολόκληρο ημίχρονο, καθώς με δύο τέρματα των γηπεδούχων η αναμέτρηση θα πήγαινε στην παράταση. Οπότε, χρειαζόταν συγκέντρωση, προσοχή και σοβαρότητα και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 47′ ο Μασούρας ξεχύθηκε μπροστά, ανατράπηκε από αντίπαλο στο ύψος της μεσαίας γραμμής και προς τη μεγάλη περιοχή της Νέφτσι, αλλά ο ανεκδιήγητος Ισπανός διαιτητής δεν υπέδειξε ούτε αυτό το καραμπινάτο φάουλ και την κίτρινη κάρτα-μαρς! Η Νέφτσι είχε την εδαφική υπεροχή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Ολυμπιακός ήταν συμπαγής. Ο Βαλμπουενά ήταν εκπληκτικός, κάνοντας πεσμένος κοντρόλ με το στήθος προκειμένου να προστατέψει την μπάλα! Αυτό συνέβη περίπου στο 54ο λεπτό. Η αναμέτρηση δεν είχε φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και είχαμε φτάσει αισίως στο 57′.

Σε εκείνο το λεπτό, ο Λαλά έκανε ένα βαθύ γέμισμα από δεξιά, η άμυνα των γηπεδούχων μπερδεύτηκε και την τελευταία στιγμή απομάκρυνε σε κόρνερ. Συγκεκριμένα, ο Χαραμίζ έκανε το λάθος και ο Εμποντζί έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός είχε τρεις διαδοχικές καλές στιγμές, μεταξύ των οποίων μία τεράστια ευκαιρία. Στο 58′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Μπασκέ έκανε το λάθος και ο Χασάν εξ επαφής δεν κατάφερε στο δεύτερο δοκάρι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μαμάντοβ απέκρουσε ενστικτωδώς την προβολή του Αιγύπτιου επιθετικού με το δεξί. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, στο «καπάκι», με τον Αζέρο τερματοφύλακα να διώχνει δύσκολα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μασούρας ελίχθηκε από αριστερά και σέντραρε προς τον Βαλμπουενά, ο οποίος έπιασε ένα δεξί σουτ στην κίνηση από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 63′ ο Σισέ κινήθηκε από αριστερά και σούταρε με το δεξί εκτός μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 64′ ο διαιτητής παρατήρησε τον Τοροσίδη με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν έντονα παράπονα από τη διαιτητική αντιμετώπιση του Ισπανού. Στο 65′ ο Ισμαΐλ πήρε τη θέση του Μέσα. Ο Σισέ έδειχνε κάπως κουρασμένος (αν και φάνηκε να έχει θέμα με τη μέση), για αυτό και ο προπονητής της Νέφτσι έβαλε τον εξτρέμ Ισμαΐλ στην πλευρά του Σενεγαλέζου, ο οποίος δεν συμμετείχε στο μεγαλύτερο διάστημα της καλοκαιρινής προετοιμασίας του Ολυμπιακού, αλλά έβγαλε κανονικά ολόκληρο ενενηντάλεπτο.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας είχαν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Η Νέφτσι ήταν φλύαρη και δεν είχε κλασική ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Μαρτίνς διατηρούσε αναλλοίωτο το βασικό σχήμα και έκανε την πρώτη αλλαγή του στο 76′. Ο Ραντζέλοβιτς πήρε τη θέση του καταλυτικού Βαλμπουενά, ο οποίος έδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Σεμέδο. Ο Ραντζέλοβιτς πέρασε δεξιά, μπροστά, ενώ ο Μασούρας μετατοπίστηκε αριστερά. Ο Σέρβος εξτρέμ σούταρε με το δεξί στο 77′, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ. Ο Ραντζέλοβιτς έκανε αισθητή την παρουσία του με το που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και στο ίδιο λεπτό (77′) «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Χασάν, πασάροντας παράλληλα από δεξιά έπειτα από ατομική ενέργεια, αλλά ο Αιγύπτιος επιθετικός καθυστέρησε να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και δεν βρήκε καλά την μπάλα, χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία απέναντι από τον Αζέρο τερματοφύλακα.

Στο 81′ ο Κανέ σέντραρε από δεξιά, αλλά ο Λαουάλ δεν κατάφερε να βρει καλά την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και η προσπάθειά του ήταν άστοχη. Στο 83′ ο Βρουσάι πήρε τη θέση του Σουρλή, ο οποίος αποχώρησε με κράμπες. Η Νέφτσι στο ίδιο χρονικό σημείο έκανε τριπλή αλλαγή. Στο 86′ ο Ελ Αραμπί αντικατέστησε τον Χασάν. Οι Αζέροι πίεσαν πολύ από το 80′ και μετά, αλλά είχαν την πρώτη τους ευκαιρία, μετά το 3ο λεπτό, στο 90′, όταν μετά την κεφαλιά-απομάκρυνση του Σεμέδο η μπάλα έφτασε στον Ασίμ, ο οποίος σούταρε στην κίνηση από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ελ Αραμπί είχε τρεις εκπληκτικές μπαλιές σε συμπαίκτες του (Ραντζέλοβιτς, Μασούρα, Κούντε), δίχως αποτέλεσμα. Ο Ραντζέλοβιτς δεν πρόλαβε την μπάλα, αφού μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ο Μασούρας ήταν οφσάιντ, ενώ ο Κούντε αντί να δώσει πάσα στον επερχόμενο Ραντζέλοβιτς προτίμησε να σουτάρει άουτ εκτός μεγάλης περιοχής στο 90’+3′. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν τέσσερα και ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στη ρεβάνς πολύ πιο εύκολα από όσο περίμενε στο Μπακού, νικώντας άνετα με 1-0 και στο δεύτερο παιχνίδι! Οι Ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 12 τελικές προσπάθειες (τρεις στην εστία) έναντι 10 των Αζέρων (μία στην εστία), έχοντας συνολικά την κατοχή της μπάλας με το μέρος τους (49%-51%).

ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Γήπεδο: «Bakcell Arena»

ΓΚΟΛ: 15′ Μασούρας

Διαιτητής: Ρικάρντο ντε Μπούργκος (Ισπανία)
Βοηθοί: Ρομπέρτο ντελ Παλομάρ (Ισπανία), Χον Νούνιεθ (Ισπανία)
Τέταρτος διαιτητής: Αντριάν Κορντέρο (Ισπανία)

Κίτρινες κάρτες:

Νέφτσι Μπακού (Σ. Αμπάσοβ): Μαμάντοβ, Μπουλούντοβ (31′ Α. Αμπάσοβ / 83′ Φαχμίν), Εμποντζί, Στάνκοβιτς, Μπασκέ, Κανέ, Μακχμούντοβ, Μπουγκρίν (82′ Νατσάφοβ), Χαραμίζ, Λαουάλ (83′ Ασίμ), Μέσα Κόλι (65′ Ισμαΐλ).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπα, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Λαλά, Σισέ, Σουρλής (83′ Βρουσάι), Κούντε, Μασούρας, Βαλμπουενά (76′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (86′ Ελ Αραμπί).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.