16.6 C

Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 80-86: Με το «δεξί» στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Νεπτούνας στη Λιθουανία με 80-86, στο πρώτο παιχνίδι του για τη νέα χρονιά στο BCL και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-6 στον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης, αλλά παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι από την αρχή του ήταν πολύ κλειστό, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και να μην μπορεί κάποια από τις δύο να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που… χαμογέλασαν στο τέλος της πρώτης περιόδου, καθώς είχαν το προβάδισμα με 20-21 και στη συνέχεια πίεσαν ακόμα περισσότερο τους Λιθουανούς.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη να πάρει για τα καλά το προβάδισμα, προηγούμενη με 7 πόντους (33-40) 2:50 πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την ανάπαυλα να την βρίσκει τελικά στο +5 (42-47).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να ξεφύγει με 10 πόντους (42-52), αλλά η Νεπτούνας δεν τα παράτησε. Έτσι, με μία αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε αρχικά να μειώσει σημαντικά τη διαφορά και τελικά να πάρει τα ηνία του αγώνα με 64-60 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους, ενώ μάλιστα κατάφεραν να το αυξήσουν σους 11 πόντους (74-64) 6:50 πριν από τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, ο δικέφαλος του βορρά αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και με τον Άνταμ Σμιθ (18 π) να κάνει τα πάντα επιθετικά επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα. Με την μπάλα να «καίει» στα τελευταία δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 80-81, ο Μπόμπι Μπράουν (11 π) ευστόχησε σε τρίποντο, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86