23.3 C

Νίκη Χάμιλτον στην πύρινη κόλαση του Μπαχρέιν

Ο Lewis Hamilton πήρε τη νίκη στο πρώτο Grand Prix στο Μπαχρέιν, με το ατύχημα του Romain Grosjean να επισκιάζει τα όσα -λίγα- συνέβησαν μετά στον αγώνα.

Κανείς δεν περίμενε σε ένα πολύ γλυκό βράδυ στο Σακχίρ να ζήσουμε στιγμές αγωνίας, άγχους και απόλυτης λύτρωσης.

Στην εκκίνηση, ο Hamilton κρατήθηκε πρώτος, με τον Bottas να οπισθοχωρεί, ενώ ο Perez πέρασε τρίτος.

Στην έξοδο της Τ3, ο Romain Grosjean βρέθηκε στις μπαριέρες, κι αμέσως άρπαξε φωτιά το μονοθέσιο. Γρήγορα κυμάτισε η κόκκινη σημαία, με τον Γάλλο να βγαίνει σώος από το μονοθέσιο, με μόνο μικρά εγκαύματα στα χέρια και τους αστραγάλους.

Μετά από παραπάνω από μία ώρα, οι υπόλοιποι 19 οδηγοί πήραν ξανά θέσεις στο grid, με τη σειρά με την οποία πέρασαν το δεύτερο safety car line πριν την κόκκινη σημαία.

Στην επανεκκίνηση, ο Hamilton έμεινε 1ος, ο Perez έμεινε 3ος αν και προσπάθησε να περάσει τον Verstappen.

Πίσω, ο Stroll είχε επαφή με τον Kvyat, με αποτέλεσμα να γυρίσει ανάποδα το μονοθέσιο. Ως εκ τούτου, το Αυτοκίνητο Ασφαλείας βγήκε στην πίστα για να απομακρυνθεί η RP20, από την οποία ο Καναδός οδηγός βγήκε αλώβητος.

Στο μεταξύ, ο Bottas είχε κλατάρισμα, κι έπεσε 16ος βγαίνοντας από τα pits.

Στον 8ο γύρο επέστρεψαν σε ρυθμούς αγώνα, και μόνη αλλαγή ήταν το προσπέρασμα του Sainz στον Ricciardo για την 8η θέση. Ο Ισπανός ευνοήθηκε από τη χρήση της μαλακής γόμας, και κέρδισε θέση κι από τον Leclerc, που τον προσπέρασε με τη σειρά του κι ο Ricciardo.

Μετά τον 18ο άρχισαν να μπαίνουν στα pits όσοι είχαν τη μέση γόμα. Οι περισσότεροι έβαλαν τη σκληρή γόμα μετά το pit stop τους, με εξαιρέσεις τους Ocon και Norris.

Φωτεινή εξαίρεση ήταν κι ο πρωτοπόρος του αγώνα Hamilton, που έβαλε ξανά μέση γόμα, δείχνοντας πως θα πήγαινε για δύο αλλαγές.

Ο Verstappen έκανε τη διαφορά βάζοντας σκληρό σετ, βγαίνοντας στην πίστα 6 δευτερόλεπτα πίσω από τον Hamilton, όντας 2ος.

Το ίδιο επέλεξε να κάνει στον 22ο γύρο κι ο Perez, πηγαίνοντας κι αυτός για one-stop.

Στο μεσοδιάστημα, ο Albon είχε βρει ξανά ρυθμό μετά το pit stop του, ανεβαίνοντας 4ος πίσω απ’ τον Perez, με τη μέση γόμα.

Μετά από αρκετούς γύρους γεμάτους στασιμότητα, ο Verstappen μπήκε για αλλαγή στον 35ο γύρο για να βγάλει τη σκληρή και να βάλει φρέσκο σετ της ίδιας γόμας.

Έναν γύρο μετά έκανε το ίδιο κι ο Hamilton, κι από εκεί κι έπειτα δεν απειλήθηκε, παίρνοντας τη νίκη στο Σακχίρ.

Πίσω του, ο Perez έβαλε κι αυτός τη σκληρή για να πάει ως το τέλος, πέφτοντας 5ος πίσω από τους Norris και Sainz. Όταν μπήκαν στα pits οι δύο McLaren, η κατάταξη αποκαταστάθηκε κι ο Μεξικανός πέρασε ξανά στην τρίτη θέση.

Ωστόσο, 3 γύρους πριν το τέλος, ο κινητήρας του άρχισε να βγάζει καπνούς, με αποτέλεσμα να χάνει χρόνο, και μαζί την τελευταία θέση του βάθρου, στην οποία προβιβάστηκε ο Albon. Στο τέλος πήρε και φωτιά, με τον ίδιο όμως να προλαβαίνει να βγαίνει από αυτό.

Το Αυτοκίνητο Ασφαλείας βγήκε στην πίστα, κι έτσι ολοκληρώθηκε αυτό το αλλόκοτο Grand Prix.

Επόμενος αγώνας στο Outer Circuit του Μπαχρέιν, το τριήμερο 4-6 Δεκεμβρίου.