13.2 C

Νίκη στο φινάλε με 11-9 για τη Γλυφάδα απέναντι στα Χανιά

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας επικράτησε του ΝΟ Χανίων με 13-11, στην τυπική έδρα του ΑΝΟΓ στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στο πλαίσιο της 12ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου του Πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών.

Το παιχνίδι, που διεξήχθη το μεσημέρι της Τετάρτης (14/4), κρίθηκε στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, όταν ο κορυφαίος του αγώνα, με 5 γκολ, Στίβενσον, σκόραρε το 12-11 για τον ΑΝΟΓ και ο Ηλιόπουλος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 13-11.

Οι Γλυφαδιώτες προηγήθηκαν με 5-1, ενώ ήταν μπροστά με σκορ 6-4 στο ημίχρονο. Οι Χανιώτες αντέδρασαν και προηγήθηκαν πρώτα με 8-7 και στη συνέχεια με 10-8! Οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 10-10, ενώ στο 3:46 πριν από το τέλος ο Μαζοκοπάκης αποβλήθηκε με αντικατάσταση και ο πάγκος της Γλυφάδας κάλεσε τάιμ άουτ. Στον παίκτη παραπάνω η Γλυφάδα σκόραρε για το 11-10, κάνοντας σερί 3-0 στην τελευταία περίοδο, ενώ ο ΝΟ Χανίων ισοφάρισε σε 11-11 με τον Μπατάκη, περίπου ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε. Ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Μάζη βρήκε δύο γκολ στο φινάλε και πήρε μία μεγάλη νίκη.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 13-11

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-3, 2-6, 5-1.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Κουρούβανης, Τζελάτης, Παπούκας 1, Περόπουλος 1, Μαυρωτάς, Ηλιόπουλος 4, Χατζηστεφάνου, Χριστοφορίδης 1, Στίβενσον 5, Γούντχεντ, Χαραλαμπόπουλος 1, Πούρος, Μπακαλούμης, Γαλάνης, Φωτεινάκης.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Νικολαΐδης, Πολύζος, Αγιωργούσης, Μπατάκης 3, Γουΐλιαμς 4, Χαριτάκης 1, Μπογκντάνοβιτς 3, Πετρόχειλος, Σπάχιτς, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Κανδανολέων, Παπαμανιωλουδάκης.

Διαιτητές: Σπανούδης, Μαρκοπούλου.

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας.