23.3 C

Νίκη του Ολυμπιακού επί του Εθνικού και 4 στα 4 για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας και Ευρώπης!

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τις Ερυθρόλευκες στη σεζόν, πήραν και το ντέρμπι του Πειραιά και συνεχίζουν ακάθεκτες το ταξίδι τους προς μία ακόμη κορυφή

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα πόλο η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού η οποία έκανε το 4 στα 4.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας και Ευρώπης επικράτησαν με 13-9 του Εθνικού στο Παπαστράτειο, για την 4η αγωνιστική της Α1 και διεύρυναν το σερί τους, αποδεικνύοντας ότι εντός συνόρων δεν έχουν αντίπαλο.

Τα κορίτσια του Θρύλου, που βρίσκονται σε φάση προετοιμασίας ενόψει της έναρξης των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων, μετά τα τέσσερα δυνατά φιλικά με την Ούπιεστ στη Βουδαπέστη, έκαμψαν την αντίσταση του Εθνικού, ο οποίος φέτος είναι ενισχυμένος γεγονός που προσδίδει άλλο χαρακτήρα στο Πειραϊκό ντέρμπι. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ήταν το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση, έπιασε καλή απόδοση και επιβεβαίωσε ότι έχει τον πρώτο λόγο έναντι του αντιπάλου της. Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» αναδείχθηκε η Ελευθερία Πλευρίτου, η οποία σκόραρε πέντε γκολ απέναντι στον Εθνικό.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς, δέχθηκε δύο γκολ στο ξεκίνημα από τον Εθνικό, από τις Ιωάννου (6:24) και Χαραλαμπίδη (5:32) και βρέθηκε πίσω με 2-0, όμως αντέδρασε άμεσα, απάντησε με την Ξενάκη στην παίκτρια παραπάνω (4:40) και την Τριχά από την περιφέρεια (2:39) και ισοφάρισε σε 2-2. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, μάλιστα, παρότι βρέθηκαν πίσω με 3-2, με τέρμα της Α. Μπενέκου (1:20), ανέτρεψαν την κατάσταση και με τις Μυριοκεφαλιτάκη (0:57) και Τριχά (0:21) «έκλεισαν» το πρώτο οκτάλεπτο με προβάδισμα 4-3 επί του Εθνικού. Στη δεύτερη περίοδο, τα κορίτσια του Θρύλου ξεκίνησαν δυνατά και με ωραίο γκολ της Σλίκινγκ από την περιφέρεια (4:43), ανέβασαν στο +2 (5-3) τη διαφορά, ενώ δύο λεπτά αργότερα (2:33) με φοβερή λόμπα της Ελ. Πλευρίτου από μακριά, έγραψαν το 6-4 επί των φιλοξενούμενων! Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +4 από τον Εθνικό, αφού «βρήκαν» δίχτυα με τις Σλίκινγκ (7-4, 2:00) και Τριχά (0:19), ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 8-4 προβάδισμα!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, αν και σκόραρε δύο γκολ με την Ελ. Πλευρίτου (7:19, 3:46), φτάνοντας τη διαφορά στο +6 (10-4), έχασε τη συγκέντρωσή της και δέχθηκε ένα 3-0 σερί από τον Εθνικό, για το 10-7 του τρίτου οκταλέπτου. Στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο, η ομάδα μας βρήκε ξανά το ρυθμό της και με δύο τέρματα της εξαιρετικής Ελ. Πλευρίτου στο πρώτο λεπτό (7:36, 7:07), έφτασε και πάλι τη διαφορά στο +5 (12-7) επί των φιλοξενούμενων, ενώ στα εναπομείναντα λεπτά, διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της και έφτασε σε ένα ακόμη νικηφόρο αποτέλεσμα (13-9).

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 4-1, 2-3, 3-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 5, Σλίκινγκ 2, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τριχά 3, Τορνάρου

Εθνικός (Μάρκο Μίτσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Ι. Χαραλαμπίδη 1, Ελληνιάδη 1, Κοντονή, Μπάκοτς 1, Χατζηκυριακάκη, Α. Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Σ. Χαραλαμπίδη 3, Ι. Μπενέκου, Μπερίκου, Φερεντίνου, Μπέτα, Γκοτζιά