17.6 C

Νίκησε ο Μπότας, πήρε πρωτάθλημα η Mercedes!

Μπορεί να του πήρε… λίγο χρόνο παραπάνω να επιστρέψει στο βάθρο, όταν το έκανε όμως φρόντισε να χαρίσει το πρωτάθλημα στην ομάδα του.

Ο Βάλτερι Μπότας πήρε την πρωτιά στο Grand Prix της Ιαπωνίας μετά από 12 αγώνες και η Mercedes πανηγύρισε το πρωτάθλημα κατασκευαστών για 6η συνεχόμενη χρονιά! Πίσω από τον Μπότας τερμάτισε ο Φέτελ, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χάμιλτον.

Με τον φετινό της τίτλο, η Mercedes ισοφάρισε το ρεκόρ της Ferrari, που έχει επίσης κατακτήσει έξι σεζόν στη σειρά τον τίτλο, στο διάστημα 1999-2004.

Η εκκίνηση του Grand Prix ήταν καταστροφική για την Ferrari, με τον Φέτελ να μένει πίσω από τον Μπότας, τη στιγμή που ο Λεκλέρ είχε επαφή με τον Φερστάπεν, με αποτέλεσμα να μπει στα pits και τελικά να πέσει στη 18η θέση.

Ο Χάμιλτον στον 36ο γύρο βρέθηκε επικεφαλής της κούρσας, αφού ο ομόσταυλός του έκανε το 2ο pit stop, ωστόσο η Mercedes έβαλε τον Βρετανό στα pits 12 γύρους πριν τον τερματισμό, με τον Μπότας να επιστρέφει στην κορυφή και να μένει εκεί μέχρι το τέλος.