17.6 C

Νίκησε τη Λίβερπουλ και έχει την πρόκριση στα χέρια της η Παρί! (video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 2-1 τη Λίβερπουλ για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον παίρνει προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, στο κρισιμότερο ματς της αποψινής βραδιάς στο Παρίσι, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 2-1 τη Λίβερπουλ, την προσπέρασε στη βαθμολογία και με μια αγωνιστική να απομένει για το φινάλε των ομίλων παίρνει… κεφάλι πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Παριζιάνους οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 13′ με τον Μπερνάτ, ενώ στο 37′ ο Νεϊμάρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Τούχελ βάζοντας τις βάσεις για το «τρίποντο».

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Μίλνερ ευστόχησε από τα 11 βήματα, μείωσε σε 2-1 για τους «ρεντς», ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Κλοπ δεν μπόρεσαν να βρουν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα του Μπουφον και η Παρί πήρε… το αίμα της πίσω για την ήττα της πρεμιέρας στο Άνφιλντ.

Πλέον, όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στον 3ο όμιλο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με αυτό το αποτέλεσμα η Παρί κρατάει την κατάσταση στα χέρια της καθώς με νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι την τελευταία αγωνιστική περνάει σίγουρα στους «16» της διοργάνωσης ανεξαρτήτως αποτελέσματος στο άλλο ματς.

Εκεί, η Λίβερπουλ υποδέχεται την πρωτοπόρο του ομίλου, Νάπολι και θέλει νίκη με δυο γκολ διαφορά για να υπερτερεί σε ισοβαθμία με την ιταλική ομάδα, αφού στο πρώτο ματς οι Ναπολιτάνοι είχαν νικήσει με 1-0.